Biyoteknolojik uygulamalarda mikroalg kullanımının Türkiye ve dünyadaki yeri
The place of microalg use in biotechnological applications in Turkey and the world
  1. Tez No: 717635
  2. Yazar: CANAN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AYDEMİR ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada yaşanan önemli sorunlardan biri olan çevre kirliliğinin küresel olarak artması, artan enerji tüketimi ve küresel ısınma, ülkeleri çevre konularında farklı çözüm yolları aramaya yöneltmiştir. Türkiye ve diğer ülkeler;ekonomik ve sosyal olarak, enerji ihtiyacının artması ve yükselen çevre kirliliğine karşı daha sağlıklı bir çevrede hayatı devam ettirme çabaları da artmaktadır. Yenilenebilir teknolojiler üretip geliştirilmeyebaşlanmıştır. Bu sebeple sürdürülebilir ekoloji ve sürdürülebilir yeşil ekonomi dünya gündeminde ilk sıralarda yer almaya başlamıştır. Bu nedenlerle; mikro alglerin çevresel uygulamalardaki kullanımı giderek artmakta ve mikro alg teknolojisi hızla geliştirilmektedir. Mikro alg üretiminde teknik olarak fotobiyoreaktörler ön plana çıkmış durumdadır. Buna bağlı olarak mikro alglerin biyoteknolojik ve teknik uygulamaların da; sağlıkta, gıda maddesinde, kozmetikde, ilaç yapımında, atık su arıtımında, ortamdaki ağır metal gideriminde, hayvan yemi gibi birçok farklı alanda kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca, mikro algler temel alınarak bitkisel yakıt üretimi de oldukça dikkat çekmektedir. Bu sebeple mikroalgler kömür, petrol, ve doğalgaz yerine alternatif potansiyel oluşturmaktadırlar. Bu anlamda, mikro alglerin gelecek de temelenerji kaynaklarından biri olmasıve mikro alg teknolojisinin gelişmesiyle yeşil bir devrimingerçekleşmesi kaçınılmaz gibi görünmektedir.Bu çalışmayla, ülkemizde yeni kullanılmaya başlayan biyoteknoloji uygulamalarının ve kriterlerinin ortaya konması, biyoteknolojide kullanılan ve kullanılabilecek alg ve mikroalgler ile biyoteknoloji alanında dünyada ve ülkemizde ki durumun analiz edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The global increase in environmental pollution, which is one of the significant problems in our world, increasing energy consumption, and global warming have led countries to seek different solutions for peripheral issues. Efforts have been made to produce and develop renewable technologies. In Turkey and the world, the increasing need for energy in terms of economic and social needs and efforts to maintain life in a healthier environment against rising environmental pollution is also increasing. For this reason, sustainable ecology and a sustainable green economy have started to take place at the top of the world agenda. The use of microalgae in environmental applications is gradually increasing and microalgae technology is being developed rapidly. Technically, photobioreactors have come to the fore in microalgae production. The biotechnological and technical applications of microalgae; It has started to be used in many different fields such as health, foodstuffs, cosmetics, pharmaceuticals, wastewater treatment, heavy metal removal in the environment, and animal feed. In addition, the production of vegetable fuels based on microalgae attracts a lot of attention so that, microalgae create an alternative potential instead of coal, oil, and natural gas. It means that microalgae will be one of the major resources in the future and a green revolution will take place with the development of microalgae technology. This study, it is aimed to reveal the biotechnology applications and criteria that have just started to be used in our country, to analyze the algae and microalgae used and to be used in biotechnology, the situation in the field of biotechnology in the world, and our country.