Çoklu ortam kullanılarak yapılan öğrenme etkinliklerinin yabancı dil olarak Türkçe öğretimine etkisi
The effect of multimedia learning activities on teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 717634
  2. Yazar: MURAT İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Küreselleşen dünya bireylerin yabancı dil öğrenme ihtiyaçlarının artmasına sebep olmuştur. Dünya dilleri arasında yer alan Türkçe öğretiminde artan talebi karşılamak adına yeni yöntem ve materyallerin kullanılması gündeme gelmiştir. Teknolojinin eğitimle bütünleştiği günümüz dünyasında yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çoklu ortam kullanılarak yapılan öğrenme etkinlikleri kendini göstermiştir. Bu çalışmada çoklu ortam kullanılarak yapılan öğrenme etkinliklerinin yabancı dil olarak Türkçe öğretimine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma grubunu Bursa il merkezinde bulunan bir ilkokulda eğitimlerine devam etmekte olan 9-11 yaş aralığındaki 71 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrenciler büyük bir çoğunluğu Suriye olmak üzere yabancı uyruklu öğrencilerdir. Deney grubu öğrencileri ile çoklu ortam kullanılarak yapılan öğrenme etkinlikleri uygulanırken kontrol grubu öğrencileri ile geleneksel yöntem öğrenme etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde akademik başarı ve dil becerileri iki ayrı ölçme aracı kullanılarak ölçülmüştür. Türkçe akademik başarı seviyelerinin ölçülmesi amacıyla Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Başarı Testi, dil beceri seviyelerinin ölçülmesi amacıyla ise Türkçe Dil Becerilerini Değerlendirme Rubriği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çoklu ortam kullanılarak yapılan öğrenme etkinliklerinin geleneksel yöntem öğrenme etkinliklerine kıyasla öğrencilerin Türkçe akademik başarılarına ve dil becerilerine anlamlı derecede olumlu katkısının olduğu ortaya koyulmuştur. Deney grubu öğrencilerinin hem Türkçe akademik başarı seviyelerinin hem de dil beceri seviyelerinin daha fazla arttığı, öğrenmelerinin daha kalıcı olduğu tespit edilmiştir. Alanyazın incelendiğinde araştırma sonucunu destekler nitelikte çalışmalar bulunduğu görülmüştür. Buradan yola çıkılarak yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde çoklu ortam kullanılarak yapılan öğrenme etkinliklerinin sayısının ve kullanım sıklığının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalizing world has led to an increase in the foreign language learning needs of individuals. The use of new methods and materials has come to the fore in order to meet the increasing demand in teaching Turkish, which is among the world languages. In today's world where technology is integrated with education, learning activities using multimedia in teaching Turkish as a foreign language have shown themselves. In this study, it is aimed to reveal the effect of learning activities using multimedia on teaching Turkish as a foreign language. The quasi-experimental method with pretest-posttest control group was used in the research. The research group consists of 71 students aged 9-11, continuing their education in a primary school located in the city center of Bursa. These students are foreign students, mostly from Syria. While learning activities using multimedia were applied with the experimental group students, traditional method learning activities were carried out with the control group students. Academic achievement and language skills in teaching Turkish as a foreign language were measured using two different measurement tools. The Academic Achievement Test in Teaching Turkish to Foreigners was used to measure the academic achievement levels in Turkish, and the Turkish Language Skills Assessment Rubric was used to measure the language skill levels. As a result of the research, it was revealed that learning activities using multimedia have a significant positive contribution to the Turkish academic achievement and language skills of students compared to traditional method learning activities. It was determined that both the academic achievement levels and language skill levels of the experimental group students increased more, and their learning was more permanent. When the literature is examined, it has been seen that there are studies that support the results of the research. Based on this, it is recommended to increase the number and frequency of use of learning activities using multimedia in teaching Turkish as a foreign language.