Limited şirketlerde kanuni temsilcilerin ve ortakların amme alacaklarından doğan sorumluluğu
Liability arising from public receivables of legal representatives and partners i̇n limited companies
  1. Tez No: 717647
  2. Yazar: MELİKE KAYA KARAHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Devlet, amme hizmetlerini yerine getirmek için amme gelirlerine ihtiyaç duymaktadır. Amme gelirlerinin büyük çoğunluğunu ise amme alacakları oluşturmaktadır. Bir sermaye şirketi türü olan limited şirket de amme alacağı ödemek zorunda olan tüzel kişilerdendir. Limited şirketler, Türkiye'de, sermaye şirketlerinin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu yüzden kanun koyucu limited şirketlerin amme borçları için özel düzenlemeler yapmıştır. Limited şirketlerde amme borçlarından dolayı, şirket tüzel kişiliğinden sonra hem kanuni temsilciler hem de ortaklar sorumlu tutulmuştur. Limited şirketlerde kanuni temsilcilerin amme alacaklarından doğan sorumluluğuyla ilgili 213 sayılı Vergi Usul Kanunu 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmada bu düzenlemelerin mahiyetleri, şartları, kapsamları ve öngördüğü sorumluluklar ele alınmıştır. Sermaye şirketlerinde genel kural, şirket borçları için yalnızca şirket tüzel kişiliğinin sorumlu olmasıdır. Bununla birlikte, şirket ortakları da taahhüt ettikleri sermaye payını ödedikten sonra şirketin alacaklılarına karşı sorumsuzdur. Ancak limited şirketler bu konuda istisnai özellik taşımaktadır. Şöyle ki, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun gereğince, limited şirketin amme borcu, şirket tüzel kişiliğinden tahsil edilemediğinde veya tahsil edilemeyeceği anlaşıldığında, limited şirket ortaklarının sorumluluğu gündeme gelmektedir. Çalışmada limited şirketlerde ortakların sorumluluğu da detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The state needs public receivables to perform its public services. The vast majority of public revenues are public receivables. A limited liability company which is a type of capital company, is also one of the legal entities that has to pay public receivables. Limited companies make up the vast majority of capital companies in Turkey. Therefore, the legislator made special arrangements for the public debts of limited liability companies. Both legal representatives and partners are held responsible for public debts after the legal entity of the company in the limited liability companies. Arrangements have been made in 213 numbered Tax Procedure Law, 6183 numbered Law on Collection of Public Claims and 5510 numbered Social Security and General Health Insurance Law regarding the liability arising from the receivables of legal representatives in limited companies. In this study, the nature, conditions, scope and responsibilities of these regulations are discussed. The general rule of law in capital companies is that only the corporate entity is responsible for company debts. However, company partners are also irresponsible towards the company's creditors after paying their pledged share of capital. However, limited liability companies are exceptions. As such, when it becomes clear that the public debt of the limited liability company cannot be collected or becomes impossible to collect from the legal entity of the company according to the 6183 numbered Law on Collection of Public Claims, the responsibility of the limited company partners comes to fore. In this respect, the limited liability company differs from other capital companies. In this work, the liability of the partners in limited liability companies is also examined in detail.