Geçmişten günümüze Land Art sanat akımı ve diğer disiplinler ile ilişkisi
- Tez No: 71767
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR GÜNER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Dünya artık eskisi gibi okunamaz olmuş, insan dünyayı ve kendisini bu yeni mantık içinde düşünmeye başlamıştır. Modernizme geçişi dört öğe beMemiştir. Bunlar sırasıyla Bilimsel Devrim, Siyasal Devrim, Kültürel Devrim ve Endüstriyel Devrimdir. Bu öğeleri Modern Dönem başlığı alfanda toplayıp açıklamaya çalıştım. Modernizm savaşı bir sözcükler savaşı değil anlamlandırmalar, kavramlar ve tarih savaşıydı. Modern Dönem' e ait olgular; akılcılık, rasyonelleşme ve öznelleşme olgularıydı. Birey, Modern zamanın en büyük icadıdır. Kitlelerin önemli rol oynadığı bir uygarlıkta, birey kendisi olma duygusunu ve varolma nedenlerini yitirir ve diğer bireyler arasında bir yabancı konumuna girer. Modernizm sonrası enflasyon, çöküş, depresyon, kirlenmiş bir dünya, kimliksizleşme ve birey yitimi sözkonusudur. Yabancılaşma kavramı Baudrillard'ın dediği gibi köleleşmeye kadar gitmiştir. İhsan ve Teknolojiye bakacak olursak; teknolojik gelişmelerin süratle değişmesi günümüzde korkulacak boyutlara ulaşmıştır. 1944 de Computer ile elektronik çağ başlamıştır. Zaman içerisinde makine bireyin önüne geçmiş ve ona hükmeden durumuna gelmiştir. İnsan ve doğa ilişkisinde ise; insan doğada ki en akıllı varlıktır ve çevresiyle sürekli bir dialog halindedir. İnsanlığın varoluşundan bu yana doğa çeşitli değişimler geçirerek, insan üzerinde etkili olmuştur. Toplumların endüstrileşmesiyle doğa, içinde yaşanılan bir mekan değil, üretimlerin olduğu, çalışan bir nesne durumuna gelmiştir. Kötü kullanım sonucunda doğa yok olduğunda bütün insanlara cevabını vermiş olacaktır. Dünya artık eskisi gibi okunamaz olmuş, insan dünyayı ve kendisini bu yeni mantık içinde düşünmeye başlamıştır. Modernizme geçişi dört öğe beMemiştir. Bunlar sırasıyla Bilimsel Devrim, Siyasal Devrim, Kültürel Devrim ve Endüstriyel Devrimdir. Bu öğeleri Modern Dönem başlığı alfanda toplayıp açıklamaya çalıştım. Modernizm savaşı bir sözcükler savaşı değil anlamlandırmalar, kavramlar ve tarih savaşıydı. Modern Dönem' e ait olgular; akılcılık, rasyonelleşme ve öznelleşme olgularıydı. Birey, Modern zamanın en büyük icadıdır. Kitlelerin önemli rol oynadığı bir uygarlıkta, birey kendisi olma duygusunu ve varolma nedenlerini yitirir ve diğer bireyler arasında bir yabancı konumuna girer. Modernizm sonrası enflasyon, çöküş, depresyon, kirlenmiş bir dünya, kimliksizleşme ve birey yitimi sözkonusudur. Yabancılaşma kavramı Baudrillard'ın dediği gibi köleleşmeye kadar gitmiştir. İhsan ve Teknolojiye bakacak olursak; teknolojik gelişmelerin süratle değişmesi günümüzde korkulacak boyutlara ulaşmıştır. 1944 de Computer ile elektronik çağ başlamıştır. Zaman içerisinde makine bireyin önüne geçmiş ve ona hükmeden durumuna gelmiştir. İnsan ve doğa ilişkisinde ise; insan doğada ki en akıllı varlıktır ve çevresiyle sürekli bir dialog halindedir. İnsanlığın varoluşundan bu yana doğa çeşitli değişimler geçirerek, insan üzerinde etkili olmuştur. Toplumların endüstrileşmesiyle doğa, içinde yaşanılan bir mekan değil, üretimlerin olduğu, çalışan bir nesne durumuna gelmiştir. Kötü kullanım sonucunda doğa yok olduğunda bütün insanlara cevabını vermiş olacaktır. Araştırmamın devamında İnsan ve Sanatı, Empresyonizm ile Doğaya Açılımı, Ekoloji' yi, Ekoloji ve Sanatı, irdeleyerek Land Art Sanat Akımını açmayı denedim. Land Art Sanat Akımı' nda sanatçı yeryüzünü nesne olarak kullanmaya başlamıştır. Land Art sözcüğü; açık arazide çoğa zaman geniş alanların kullanıldığı çalışma olarak betimlendi. Bu akımda ki sanatçılar tamamen doğa ile çalıştılar, fakat projelerini galeri ve müzeye taşıyanları da vardı. Daha sonra bu akımın alanından, öncesinden, ilk dönemlerinden, 60' lı yıllardan, ilk sergilerden açıklamalar ve örnekler sundum. Ayrıca, Land Art sanat akımının diğer disiplinler ile de bir birlikteliği oldu. Bunlar Kavramsal Sanat, Happening, Performance, Body Art, Arte Povera ve Mkimalizm di. Bu akımlar hakkında da bilgi vererek çeşitli sanatçı örnekleriyle araştırmamı destekledim. Daha sonra Land Art Akımına bağlı olarak etkinlik gösteren sanatçıları pek çok örnek ve resim üe belirginleştirdim. Bu konuda çok fazla örnek vermemin nedeni konunun tamamen anlaşılmasını istememden kaynaklanmaktaydı. Araştırmamı Land Art sanat akımı ile uygulanmış ve uygulanmak üzere oluşturulmuş projelerim ile sona erdirdim. xn
Özet (Çeviri)
The correlatıon between the individual and the nature has its roots far back in the past. The consept of nature has been set forth in different points of view in different times for it has also undergone an evolution due to the time passing. We come acroos several environmental movements as we go back the primitive and the archaic period and starting from here, we realize that plastic shaping and mankind have long affeeted nature. in many continents fîgures carved into earöı with reîigious belief ör other reasons and works of art made with elevents of nature have been realized. The ancient man, fîrstiy used his mind and his şelf concious in the selection of materials. in the time and place, the expression of the ftrst man has become to be inspiration for the modern artists. Supported by various different thoughts, the land was taken as a female and the artist mated with her. That was because the artist made use of the land as his materiai and shaped the earth in the direction of his coneept... The man, by changin to his concept, his way of hfe, culture, his soeial and politieal forms according to condition of his recent time has reacted to Modern Term from the primitive time. Modern man, in the course of time, has found himself being canfese in the indttstrial fîeld. The Modern Period being the center of our thoughts and behavior for three hundred years, is öne of the problems to be requestioned today. Modernisin is a western project. Loss of individual and unidentifîcation are oecurred by mass culture and by being extreme production-consumption society. in faet, modemism has been formed after aradical ehange and has been applied to the mankind as well as his environment The worîd can' t be understood anymore and the man started to think of himseîf aod the world in this new way of thought The transmission to Modernizm is being by four aspeet. These are scientifîc revolution, political revolution, cultural revohıtion and mdustrial revohıtion. I explained and expanded these aspects under the title ** Modem Period“. The war of modemism is not a war of words, bat a war of significanees, eoncepts and history. The eases, rationalism and subjeetivity belonged to the modern period. The individuaî is the greatest discovery of the modern period. in a civizüation where the mass of peopîe play important role, the indrvichjai loses his sense of being himself and the reasons for existence so he becomes a stranger among the other indİYİduals. Âfter the Modernizm the general apphiance of the world is, infiation, depression, polition, unidentity. AMenism eoneept has reacted to slavery Hke Baudrölard said. If we look at the individual and the technology, the rapid ehange of the technologial improvements have reaeted to fiightening level. The eîectronic era started with the use of computer in 1944 and in time, the maehine proceded the individual and ruled him. As the individual and the nature are concerned, the individual is the most elever being in nature and is in continuous dialogue with his environment With the industriahzation of societies, the nature is not only a place to îive-in also has became to be an object where the production takes part. in the continuation of my reserch, I started to examine the individual and the art, the going into nature through empressionism, ecology, ecology and art, and fînally Land Art trend, in the Land Art trend, the artiststarted to ııse the land as the objeet. Tbe expression ”Land Art ** has emphasized the works of art where vast areas were ıısed. The artists fallowiiîg this trend worked completiy on the other hand with nature some of them carried their project to gaîleries and muserans. Later on, I put samples and explanations from Land Art fîeld, pre-period of Land Art, early period of Land Art, 60s and &st exhibition. Besides, Land Art Trend had close relationship with other art branchs, these were Conceptual Art, Happening, Performanee, Body Art, Arte Povera and Minimalisin. I supported my research giving information about these trends and examples of dtfferent artists. Later, I highlighted the artists who performed under Land Art Trend with many examples and pictures.The reason why I gave too many examples emmerged from my wish to make the subject understood completely. I ended my reserch with my project applied with and to be applied with Land Art Trend.