Keloğlan (Çizgi film yapım teknikleri) (2 cilt) [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 71768
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZET Tezimde film olarak Türk Masal kahramanı Keloğlan' m Sihirli Değirmen isimli masalını çizgi film olarak hazırladım. Bu çizgi filimde Keloğlan darda kaldığı zaman bir kuyudan çağırdığı ve iyi bir cin olan ihtiyar dedeye başvurmakta ve ondan yardım istemektedir. Bu dede, ona daha önce bir sihirli sofra vermiş, fakat Keloğlan onu kaybetmiştir. Dede bu sefer Keloğlan' a sihirli bir el değirmeni verir. Tekrar nasihat eder. Daha önce de kendisine verilen nasihatları, anasının sözlerini dinlemeyen, ve tembellik yapan Keloğlanın basma yine aynı şeyler gelir ve değirmenin sihri kaybolur. Verdiği sözleri tutmayanların cezalandırılmasını işleyen Türk masalı bu sonla biter. Çizgi filmine yayın desteği olan tezimin özeti de şu şekildedir. Birinci ciltte bir çizgi filminin yapılış sırasına göre aşamaları ve yöntemi ile bu filmin gerçekleşmesinde kullanılan araç ve gereçler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci ciltte ise sırayla çizgi filmin teknikleri anlatılmış, karakterlerin hareket tipleri düşünülmüş, hem insan hem de hayvan hareketlerinin yaratılması için gerekli olan ritim şemaları verilmiş, bir çizgi film karakteri oluşturulurken dikkat edilecek unsurlar belirtilmiş. Ayrıca bunlara ilave olarak diyalog, ağız hareketleri, gövde hareketleri, yüz ifadeleri ve dudak sekronizasyonu izah edilmiş. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my dissertation, I tried to produce“Sihirli Değirmen- Magic Mile”concerning the life of Keloğlan who is considered a Turkish fable hero. When in trouble, Keloğlan called for his old grandfather- a kind of jinn- to ask his favor in his dream. The grandfather gave Keloğlan a mafic food wallet before but Keloğlan lost his magic food wallet. The old grandfather gave Keloğlan a magic mile instead. Grandfather gave Keloğlan nothing but advice. Not following the advice and his mother's words, and being lazy Keloğlan experienced the same troubles. The magic of the mile disappeared. Turkish fable concerning the punishments of the ones who do not carry out their promises ends in this way. The abstract of the dissertation dealing with the broadcasting aid to animation film is as follows: In the first volume, an animation film production steps, the phases and the methods were dealt with. In the second volume, equipment and utilities used in making the films were basically explained, the techniques of animation were highlighted and the techniques for making cartoons were dealt with in detail. After developing characters, relevant types of movement for the characters were considered and rhythm tables were explained for creating movement of people as well as animals. Crucial points for creating a cartoon character were explained and individual qualities and behaviors were solely dealt with. vn