Schopenhauer from the perspective of feminist philosophy
Feminist felsefe perspektifinden Schopenhauer
- Tez No: 717754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE LEVİN BASUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Felsefenin en temel konularından biri olan görünüşler ve gerçeklikler tartışmasında Schopenhauer“varlığın özü nedir? bilgi nedir? insan nedir?”sorularına“isteme”diye yanıt vermiştir.“İsteme ve tasarım olarak dünya”yapıtında, tasarım olarak dünya; uzay ve zamanda yer kaplayan fenomenlerin bilinmesi, isteme olarak dünya; varlığın özünün“ isteme”olduğu ve dünyanın da istemenin görünür hali olarak üzerinde var olan şeylerin istemenin nesneleşmesidir. En üst basamağı bilen ve isteyen insandır. Tasarım nesnesi olan insan bedeni, varlığın özünün devamlılığı için isteme bedende cinsel organda belirlenmiştir. İnsan istek ve arzuların kölesi olarak yaşamını sürdürür ve ancak dervişler ya da dehalar kurtulup özgür olabilir. Dehalar dünya üzerinde olan fenomenlerin yeter sebep ilkesinden bağımsız olan idelerini sanat aracılığıyla nesneleştiren kişiler olarak özgür olurlar.“Müzik”iradenin bizzat kendisidir. İnsan bedeninde iradenin cinsellik ile devamlılığı, müzik ile varlığın özünün bilinmesi bilgisinden yola çıkarak, iradenin deha olarak yalnızca erkek cinsi için bilinebileceği savına karşın, çağdaş feminist felsefe düşünürlerinden Luce Irigaray'ın“Yeni Bir Dil Yaratma”ve Judith Butler'ın“Performatif kavramına”örneklem olarak; performans sanatçısı Ana Mendieta'nın çalışmalarında kendi bedeni üzerinden zihinsel nesneleşmenin bazı kavramları ile“Kadın Deha”tanımı feminist felsefe perspektifinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As of being one of the most fundamental subjects of philosophy in the discussion of aspects and realities, Schopenhauer answers the questions of 'What is the essence of being?' 'What is knowledge?' 'What is human?' He thinks that the answer to all of these is is the 'Will'. In his masterpiece 'The World as Will and Idea' the world as idea is described as the knowledge of the phenomena that occupy space and time; the world as will on the other hand is the essence of existence and it is objectified through the will of everything in the visible world. The person who knows and wills occupies the top in the hierarchy. The human body as the first object recognizes will in the sexual organ for the continuity of the essence of existence. Man lives as the slave of his desires and aspirations, and only dervishes or geniuses can be saved and free of their wills. Geniuses who are individuals objectifying their ideas of the phenomena on earth that are independent from the principle sufficient reason can be free through art.“Music”is the will itself. Deriving from the knowledge of realizing the essence of self through music, the continuity of will by sexuality in the human body will be examined, The works of performance artist Ana Mendieta's abstract objectification of her own body, and the definition of the“Female Genius”will be examined through the feminist perspective. This research will also discuss the thoughts such as“Creating a New Language”and that which is“performative”used by modern feminist philosophers Luce Irigaray and Judith Butler, respectively.