Schopenhauer's pessimism in Thomas Hardy's The Mayor of Casterbridge, Jude the Obscure and Tess of the D'urbervilles
Thomas Hardy'nin The Mayor of Casterbridge, Jude the Obscure ve Tess of the D'urbervilles adlı eserlerinde Schopenhauer'in kötümserliği
- Tez No: 548239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanıın amacı Thomas Hardy'nin The Mayor of Casterbridge, Jude the Obscure ve Tess of the D'Urbervilles adlı eserlerinde Schopenhauer'in kötümser bakış açısını incelemektir. Tez edebiyat ve filozofi alanları arasında bağlantı kurarak, disiplinlerarası bir yaklaşım sunar. Tez Schopenhauer'in felsefesinin temel ilkelerini ve bu etkilerin kötümser olarak adlandırılan Viktorya dönemi İngiliz toplumu ve bu çağın edebiyatı üzerindeki etkilerini tartışır. Bu bağlamda Hardy'nin eserlerinde Schopenhauer'in etkisinin incelenmesi Hardy'nin yukarıda bahsedilen üç romanına yapılan yakın okumalarla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore Thomas Hardy's The Mayor of Casterbridge, Jude the Obscure and Tess of the D'Urbervilles from the perspective of Schopenhauer's pessimism. The thesis thus adopts an interdisciplinary approach as it explores the connections between philosophy and literature. The thesis presents the main principles of Schopenhauer's philosophy and discusses its effect on Victorian English society and literature in an era which was already marked by pessimism. In this context, an examination of the impact of Schopenhauer's philosophy on Hardy's work is carried out through a close reading of the three novels mentioned above.