Effüzyonlu otitis media tedavisinde amoksisilin-klavulonat, sefuroksim aksetil ve azitromisin etkinliklerinin karşılaştırılması ve mukolitiklerin effüzyonlu otitis media tedavisindeki yeri
Comparison of the efficacy of amoxicillin-clavulonate, cefuroxime axetil and azithromycin in the treatment of otitis media with effusion and the role of mucolytics in the treatment of otitis media with effusion
  1. Tez No: 717753
  2. Yazar: FUNDA KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KAPTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Eylül 2003-Şubat 2004 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi KBB POlikliniği'ne başvuran, bilateral veya unilateral EOM tanısı konan hastalar üzerinde yapıldı. Çalışmamıza toplam 124 Hasta dahil edildi. Rastgele olarak seçilen hastalardan 60'ına Azitromisin; 33'üne SEfuroksim Aksetil; 31'ine Amoksisilin Klavulonat ve bu hastaların 62'sine Ambroksol verildi.Tüm hastalar effüzyonun rezolüsyonunu değerlendirmek amacıyla 4 hafta ve 8 hafta sonra olmak üzere kontrole çağrıldılar. Tüm gruplarda başlangıç timpanogramları ile 4.hafta ve 8. hafta timpanogramları karşılaştırıldığında EOM da anlamlı düzelme olduğu görüldü.(p0,05) Sefuroksim Aksetil ve Azitromisin, Amoksisilin-Klavulonat kadar orta kulak effüzyonunun rezolüsyonu sağlamada etkinliğe sahiptir. EOM'si olan çocuklarda kullanım sıklığı daha az olan ve bununla tedaviye uyumu arttıran, ilava bağlı diare gelişimi gibi yan etkileri daha az olan bu antibiyotikler avantajları nedeniyle tercih edilebilirler. Biz çalışmamızda 2 ayda 10'ar gün süre ile verilen Ambroksol tedavisinin effüzyon rezolüsyonuna anlamlı bir katkı sağlamadığını gördük.(p>0,05) Effüzyonlu otitis media tedavisinde mukolitik tedavinin etkinliği tartışmalı bir konudur. Çalışmamızdan yola çıkarak mukolitik tedavinin effüzyonlu otitis media tedavisinde yeri olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was performed on patients diagnosed with bilateral or unilateral OME, who applied to the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital ENT Polyclinic between September 2003 and February 2004. A total of 124 patients were included in our study. Azithromycin was given to 60 randomly selected patients; 33 of them are Cefuroxime Aksetil; Amoxicillin Clavulonate was given to 31 of them and Ambroxol was given to 62 of these patients. All patients were called for control after 4 weeks and 8 weeks to evaluate the resolution of the effusion. When the baseline tympanograms were compared with the tympanograms of the 4th and 8th weeks in all groups, it was observed that there was a significant improvement in OME. (p0.05) Cefuroxime axetil and Azithromycin are as effective in providing resolution of middle ear effusion as Amoxicillin-clavulanate. . These antibiotics, which have a lower frequency of use in children with OME, increase compliance with treatment, and have less side effects such as the development of additional diarrhea, may be preferred because of their advantages. In our study, we found that Ambroxol treatment given for 10 days in 2 months did not make a significant contribution to the resolution of effusion.(p>0.05) The effectiveness of mucolytic therapy in the treatment of otitis media with effusion is a controversial issue. Based on our study, we can say that mucolytic therapy has no place in the treatment of otitis media with effusion.