Öğretmen adaylarının STEM semantik farkındalık ve tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of pre-service teachers' STEM semantic awareness and attitudes in terms of different variables
- Tez No: 717769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM TAŞDEMİR, DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
STEM eğitimi, okul öncesinden yükseköğrenime kadar ki süreçte, konuların günlük yaşamla ilişkili olacak şekilde ve disiplinler arası bağlamda ele alındığı bir yaklaşımdır. STEM eğitiminin uygulanması sürecinde öğretmenler kilit role sahiptir. Bu çalışmada fen bilgisi, okul öncesi ve sınıf öğretmeni adaylarının STEM semantik farkındalıklarının ve STEM'e yönelik tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma deseni kapsamında ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın ulaşılabilen evrenini; 2019-2020 eğitim öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan dört farklı devlet üniversitelerinde fen bilgisi, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği anabilim dallarında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Çalışma örnekleminin oluşturulmasında çok aşamalı örnekleme yöntemi işe koşulmuştur. İlk adım olarak çalışma evreni ile ilgili örneklem birimleri oluşturmak amacıyla amaçlı örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemi, ikinci adım olarak rastgele örnekleme yöntemi işe koşulmuştur. Bu eğitim fakültelerinden rastgele seçilen 1275 fen bilgisi, okul öncesi ve sınıf öğretmenliğinde öğrenim gören öğretmen adayları; çalışma örneklemini oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“STEM Semantik Farkındalık Ölçeği”,“STEM'e Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının tutum ve farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla hem betimsel hem de ilişkisel analizler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının beklenen ve gözlenen tutum düzeylerinin orta ve düşük düzeyde oluştuğu göstermiştir. STEM farkındalık düzeyleri ise beklenen ve gözlenen ortalamalarda uyuşmamaktadır. Bunun yanında öğretmen adaylarının farkındalık ve tutum düzeyleri üniversite, anabilim dalı, sınıf düzeyi, bilgi sahibi olma ve STEM ile ilgili bir eğitime katılma durumuna göre anlamlı düzeye farklılaşmaktadır. Ancak cinsiyet değişkeni tutum ve farkındalık açısından etken bir değişken değildir.
Özet (Çeviri)
STEM education is an approach in which the subjects are handled in an interdisciplinary context concerning daily life from pre-school to higher education. Teachers have a crucial role in the implementation of STEM education. This study aims to examine the awareness of pre-service science, primary school teachers and pre-school teachers towards STEM awareness and their attitudes towards STEM in terms of different variables. The research was carried out based on the relational survey model within the scope of the quantitative research design. The accessible universe of the research consists of the education faculties of state universities in four provinces located in Central Anatolia and having a higher number of pre-service teachers. The sample of the study consisted of 1275 pre-service science, primary school, and pre-school teachers selected randomly from these education faculties.“Personal Information Form”,“STEM Semantic Awareness Scale”,“Attitude Scale Towards STEM”were used to collect data. Descriptive and relational statistics were used to examine attitudes and awareness levels in terms of variables. The results obtained showed that pre-service teachers' expected and observed attitude levels were medium and low. STEM awareness levels do not match expected and observed averages. In addition, pre-service teachers' awareness and attitude levels differ significantly according to university, department, grade level, having knowledge about STEM and participating in STEM-related education. However, the gender variable is not a factor in attitude and awareness.