Figüratif heykel sanatına ekspresyonist bir yaklaşım
An expressionist approach to figurative sculpture art
- Tez No: 717774
- Danışmanlar: PROF. ARZU ATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
20. yüzyıl başındaki öncü sanat grupları içinde büyük öneme sahip olan Ekspresyonizm hakkında çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Küçük bir kısmı Türkçe'ye de çevrilen bu çalışmaların her biri, Ekspresyonizm'e farklı açılardan yaklaşmıştır. Farklılığın sebebi, bu sanat üslubu hakkında yapılan tartışmalardır. Sınırlarının çizilmesi ve üslupsal birlik konusunda çeşitli fikirler mevcuttur. Bu çeşitlilik, yalnız zaman ile değil coğrafya ile de ilgilidir. Ekspresyonizmi diğer öncü sanat gruplarından ayıran şey, bir sanat hareketi gibi ortaya çıkmış gibi görünmesine rağmen geniş bir alanda uygulayıcılarının olmasıdır. Die Brücke ve Der Blaue Reiter grupları, Ekspresyonist sanatın belirleyici gruplarıdır. Ancak grupların etkilendikleri sanatçılar da üslup içinde değerlendirilmektedir. Bir Alman üslubu olarak görülse de Avrupa'nın her yerine yayılmış ve Fransız sanatçılardan çok etkilenmiştir. Avrupa'da I. Dünya Savaşı öncesinde yaşanmaya başlayan ve savaşla birlikte doruk noktasına ulaşan siyasi kriz, Ekspresyonist grupları etkilemiştir. Siyasi yanlışların toplumsal hayata acımasız bir şekilde sirayet etmesi, sanatın ilgi alanına dahil olmuş ve sanatçılar muhalif bir tavır sergilemiştir. Ekspresyonizm aynı zamanda soyut sanatın da çıkış yeridir. Sanatçılar sanatın problemlerini birer düşünür gibi ele almış ve kuramlar geliştirmiştir. Sözcük anlamının getirdiği zorluk, Ekspresyonizmin çerçevesini belirleme noktasında sıkıntı oluştursa da üslupsal ortaklığın önüne geçmediği görülmüştür. Dolayısıyla ekspresyonizmin bir sanat hareketi ya da akımı değil bir üslup olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır. Ekspresyonizmin ortaya çıktığı dönemdeki gruplar bir süre sonra dağılmış olsa da sanatın geleceğini etkileyen bu üslup, uzun yıllar etkisini sürdürmüştür. Ekspresyonist heykelin resme göre ikinci planda kalmasının çalışmalardaki yerini de kısıtladığı görülmüştür. Heykellerin bir kısmının yok edilmiş ya da kaybolmuş olması, bu konudaki araştırmaların azlığının nedenlerinden biri olarak gösterilmiştir. Benzer şekilde, heykeltıraşların sayısı da bir sebep olarak görülmüştür. Ancak Ekspresyonist ressam olarak tanınan sanatçıların aynı zamanda heykel de ürettiği göz ardı edilmiştir. Figüratif Heykel Sanatına Ekspresyonist bir Yaklaşım başlıklı tez çalışmasında Ekspresyonizm süreci ve figüratif heykel sanatına etkileri örnekler üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies on Expressionism, which has a great importance among the pioneering art groups at the beginning of the 20th century. Each of these studies, a small part of which was translated into Turkish, approached Expressionism from different angles. The reason for the difference is the discussions about this art style. There are various ideas about demarcation and stylistic unity. This diversity is not only related to time but also to geography. What distinguishes Expressionism from other pioneering art groups is that although it seems to have emerged as an art movement, it has a wide range of practitioners. The Die Brücke and Der Blaue Reiter groups are the defining groups of Expressionist art. However, the artists influenced by the groups are also evaluated in terms of style. Although it is seen as a German style, it spread all over Europe and was very influenced by French artists. The political crisis, which began in Europe before the First World War and reached its peak with the war, affected the Expressionist groups. The ruthless spread of political mistakes to social life has been included in the field of art and artists have displayed an oppositional attitude. Expressionism is also the origin of abstract art. Artists dealt with the problems of art as thinkers and developed theories. Although the difficulty of the meaning of the word created difficulties in determining the framework of Expressionism, it was seen that it did not prevent stylistic commonality. Therefore, it would not be wrong to state that expressionism is a style, not an art movement or movement. Even though the groups at the time of the emergence of expressionism dispersed after a while, this style, which affected the future of art, continued its influence for many years. It has been observed that the expressionist sculpture being in the second plan compared to the painting also limits its place in the works. The fact that some of the sculptures have been destroyed or lost has been shown as one of the reasons for the scarcity of research on this subject. Similarly, the number of sculptors was also seen as a reason. However, it has been ignored that artists known as Expressionist painters also produced sculptures.