Türkiye'ye gelen Kazak turistlerin çevrimiçi platform kullanımı
The use of online platforms by Kazakh tourists coming to Turkey
- Tez No: 717777
 - Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KOZAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çevrimiçi destinasyon tanıtım ve pazarlama platformları, turizmin önemli bir aracı ve bireylerin tercih ve kararları üzerinde büyük bir role sahiptir. Bu tez, farklı nitelikteki destinasyon tanıtım platformlarının Türkiye'ye gelen Kazak turistlerin destinasyon seçim sürecinde tercih ve karar verme süreçlerine olan etkisini araştırmaktadır. Nicel veri toplama yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmada anket tekniği uygulanmıştır. Veri setini Google Forms aracılığıyla 342 kazak turistten elde edilen veriler oluşturmaktadır. Türkiye'ye gelen Kazak turistlerinin destinasyon seçim kararlarına olan etkisini belirlemeye yönelik katılımcıların verdikleri yanıtlar IBM SPSS 26 programına aktarılarak test edilmiştir. Güvenilirlik analizi, Fark testleri (Anova, Bağımsız t testi), Faktör analizi, Korelasyon ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, turistlerin tanıtım platformlarını kullandıkları, tercih ve kararlarını olumlu etkilediği ve bunun yaş ve eğitim durumlarına göre farklılık gösterdiği, buna karşılık, platformların turist kararlarını etkilemede cinsiyet, meslek ve medeni durumlara göre anlamlı farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'nin destinasyon tanıtım ve satış organizasyonları kazak turistlerin nitelik ve özelliklerini dikkate alarak faaliyetlerini yürütmeleri gerekir.
Özet (Çeviri)
Online destination promotion and marketing platforms are an important tool of tourism and have a great role in the preferences and decisions of individuals. This thesis investigates the effect of different destination promotion platforms on the preference and decision-making processes of Kazakh tourists coming to Turkey during the destination selection process. In this study, which was carried out by quantitative data collection method, survey technique was applied. The data set consists of data obtained from 342 Kazakh tourists through Google Forms. The responses of the participants to determine the impact of Kazakhstan citizens visiting Turkey on destination selection decisions were transferred to the IBM SPSS 26 program and tested. Reliability analysis, Difference tests (Anova, Independent t-test), Factor analysis, Correlation and Regression analyses were performed. According to the results obtained, it was determined that tourists use promotional platforms, which positively affects their preferences and decisions, konuand this differs depending on their age and educational status, whereas there are no significant differences in influencing tourist decisions of the platforms according to gender, occupation and marital status. As a result, destination promotion and sales organizations are required to conduct their activities taking into account the characteristics of Kazakh tourists.