'Aile ideolojisi' bağlamında 2000 sonrası Türkiye sineması'nda aile kurumu
Family institution in Turkish cinema after 2000's in the context of 'Family ideology'
- Tez No: 717778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ÇETİN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Aile, çocuğun birey olarak sosyalleşme sürecinin başlangıç noktasıdır. Aile yapılarının zamanla çekirdek aileye dönüşmesi aile ideolojisi kavramını doğurmuştur. Alternatifi olmayan bir yaşam biçimi olarak sunulan çekirdek aile, var olan toplumsal yapının devamını sağlayacak koşulların yeniden üretilmesi için egemen bir sosyal politika aracına dönüşebilmekte ve cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin derinleşmesine neden olabilmektedir. Kültürel kodların kuşaktan kuşağa aktarılması işlevi gören bu kurumun sinemada temsil edilmesi, izleyicinin dünyayı anne baba olarak belli bir şekilde algılamasında etkili olmaktadır. Cinsiyetlerin bu kurgusal temsilleri, aile temalı filmlerin toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini zihinlerde yeniden üretmesini sağlar. Yeni nesillerin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştiren belirli kimliklere uyacak şekilde yetiştirilmesine neden olabilir. Türk Sinemasındaki aile temsilleri, ülkenin yıllar içindeki ekonomik, sosyal ve kültürel değişim ve dönüşümüne dair ipuçları içermektedir. Beyazperdeye yansıyan aile temsillerinin eleştirel olarak analiz edilmesi, ülkenin tarihsel dönüşümünün anlaşılmasına yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
Family is a starting point of the socialization process of a child as an individual. The transformation of family structures into nuclear families over time has given birth to the concept of family ideology. The nuclear family, which is presented as a way of life with no alternative, can turn into a dominant social policy tool and cause the inequality between the sexes to deepen in order to reproduce the conditions that will ensure the continuation of the existing social structure. As having a function of transferring cultural codes from generation to generation, representing this institute in cinema has an effect on audience to percieve the World in a certain way as fathers, mothers. These fictional representations of genders enable family-themed films to reproduce the gender inequalites in minds. It can cause new generations to be educated to conform certain identities that reinforce gender inequality. Family representations in Turkish Cinema contain clues about the economic, social and cultural change and transformation of the country over the years. Critically analyzes of family representations that are reflected on the silver screen, will shed light on the historical transformation of the country