The growth and characterization of Sn doped Al/ZnS/p-Si structures
Sn katkılı Al/ZnS/p-Si yapıların büyütülmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 717787
  2. Yazar: ŞİRİN UZUN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI, PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada katkısız ve Sn (kalay) katkılı ZnS (çinko sülfür) çözeltileri sol-jel yöntemi kullanılarak cam ve p-tipi Si (silisyum) üzerine kaplanmıştır. Sn katkı miktarı %0-%10 arasında değiştirildi. Filmler cam üzerine 15 kat, kristal üzerine ise 6 kat kaplanmıştır. Cam üzerine kaplanan ince filmlerin UV-vis-NIR ölçümlerinden yararlanılarak malzemelerin kalınlık d, yasak enerji aralığı Eg ve kırılma indisi n gibi optiksel parametreleri incelenmiştir. XRD spektrumu yardımıyla malzemelerin kristal yapısı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre hem cam hem de kristal üzerine büyütülen filmlerin kübik yapıda kristallendiği görülmüştür. Oda sıcaklığında ve karanlıkta katkılı ve katkısız ZnS/p-Si yapıların akım-voltaj I-V ölçümleri alınmış ve bu ölçümler yardımıyla numunelerin diyot özellikleri incelenmiştir. Termoiyonik emisyon (TE), Norde, Lien ve Cehung-Cehung yöntemleri kullanılarak ideallik faktörü n, bariyer yüksekliği ϕb ve seri direnç değeri Rs gibi diyot parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca 10kHz-1.5MHz frekans aralığında katkılı ve katkısız ZnS/p-Si yapılasın kapasitans-voltaj C-V ölçümleri alınmış ve bu ölçümler kullanılarak diyot parametreleri detaylı olarak belirlenmiştir. Ayrıca, numunelerin fotodiyot özelliklerini incelemek için 100mW/cm2 ışık şiddeti altında, katkılı ve katkısız ZnS/p-Si yapıların aydınlık I-V ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, undoped and Sn (tin) doped ZnS (zinc sulfide) solutions were coated on glass and p-type Si (silicon) crystal using the sol-gel method. The Sn contribution amount changed between 0%-10%. The films are coated 15 layers on glass and 6 layers on crystal. Optical parameters such as thickness d, forbidden band gap Eg and refractive index n of the materials were investigated by using UV-vis-NIR measurements of thin films coated on glass. The crystal structure of the materials was determined with help of XRD spectrum. According to the results obtained, it was observed that the films grown on both glass and crystal crystallize as a cubic structure. Current-voltage I-V measurements of doped and undoped ZnS/p-Si structures were taken at room temperature in the dark, and diode properties of the samples were investigated with the help of these measurements. Diode parameters such as ideality factor n, barrier height ϕb and series resistance Rs were calculated using Thermionic emission (TE), Norde, Lien and Cheung-Cheung methods. In addition, capacitance-voltage C-V measurements of doped and undoped ZnS/p-Si in the frequency range of 10kHz-1.5MHz were taken and diode parameters were determined in detail by using these measurements. In addition, illuminated I-V measurements of doped and undoped ZnS/p-Si structures were determined under 100mW/cm2 illumination power in order to investigate photodiode characteristics of the samples.