A critical review of dyslexia in foreign language teaching: A guide for elt classrooms in Turkey
Yabancı dil öğretiminde disleksi üzerine sistematik bir derleme: Türkiye'de İngiliz dili öğretimi sınıfları için kılavuz
- Tez No: 717788
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR İLTER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Disleksi, bireylerin beyinlerinde dil becerilerini edinme sürecini zorlaştıran nörolojik bir farklılıktır. Disleksi üzerine çalışmalar yapan ulusal ve uluslararası kuruluşların sunduğu tablolarda bu güçlüğü yaşayan öğrenci sayısının oldukça fazla olduğu görülmektedir.“Özel Öğrenme Güçlüğü”olarak da sınıflandırılan bu farklılığın yarattığı en büyük zorluk okuma ve yazma becerilerinde görülmektedir. Ana dilde yaşanan öğrenme problemlerinin yanı sıra yabancı dilde de öğrenme deneyimi bu farklılığa sahip bireyler için oldukça ciddi bir problem oluşturmaktadır. Bu sebeple, dil öğrenme ve öğretme sürecinde bu güçlüğün giderilmesi için kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, Türkiye'de disleksinin eğitim ve öğretim üzerine etkilerine dair yapılan akademik çalışmalar temel ve özel eğitim alanlarındaki araştırmalar ile sınırlı kalmıştır. Bu araştırmalar daha çok ana dilde okumayı ve yazmayı öğrenen öğrenciler ile ailelerin ve öğretmenlerin görüş ve deneyimleri üzerine odaklanmaktadır. Yabancı dil eğitimi söz konusu olunca, disleksi ve güçlük oluşturduğu dil sistemleri hakkında teorik bilgilerin yer aldığı ya da uygulamaya yönelik kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu durumda, disleksinin tanımı, sebepleri, teşhisi ve etkileri iyi bilinmemektedir. Ayrıca dil öğrenmekte zorluk yaşayan öğrencileri anlayabilmek ve onlara çözüm üretebilmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden, ihtiyaç duyulan yol haritasına ulaşmak uluslararası alanyazında kapsamlı bir şekilde uzun yıllardır yapılan araştırmaları incelemek ile mümkündür. Disleksi ve yabancı dil öğretimine dair ortaya konmuş olan teorik bilgiler, bu yönde sunulmuş olan etkili yaklaşımlar, öğretim yöntemleri, öğrenme stratejileri, sınıf-içi ve sınıf dışı dil becerisi etkinlikleri, ölçme ve değerlendirme yöntemleri ve ders materyalleri gibi uygulamalara yönelik sonuçların ve önerilerin Türkiye'de yeni akademik çalışmalara ışık tutacağına inanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı disleksi ve yabancı dil öğretimi ilişkisi üzerine 2011-2021 yılları arasındaki uluslararası düzeyde yayınlanmış olan dokümanların içerik analizi yöntemiyle sistematik bir incelemesini yapmaktır. Bununla birlikte, bu derleme ile birlikte ortaya çıkan öğretim uygulamalarının sonuçlarını ve araştırmacıların önerilerini, Türkiye'de bu yönde eğitim veren kurumlara ve İngilizce öğretmenlerine rehber bir kaynak olarak sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Dyslexia has some characteristics which create difficulties associated with the written and auditory forms of language processing in the brains of individuals. The patterns of dyslexic learners during a language acquiring process are mostly different from non-dyslexic ones. Dyslexic individuals suffer from the literacy abilities not only in their mother tongues but also in their foreign language learning. Therefore, this mysterious cognitive difference needs explanations with evidence-based knowledge and must be relieved with the appropriate educational accommodations for dyslexic learners. In this regard, the characteristics and effects of this difference should be first understood by educators and then effective solutions should be found and put into action in the classrooms. International studies present a range of theories and practices especially for the relationship between learning a foreign language and dyslexia. However, this relationship has remained to be an unfamiliar research area in Turkey so far and studies generally focus on mainstream and special education of Turkish students. These studies mostly present the views and previous linguistic involvements of students who learned to read and write in their mother tongue. When it comes to foreign language education, there is no comprehensive study including an intervention to accommodate the language learning process of Turkish dyslexic students. In this case, the difficulties of these students are not well known and appropriate teaching methods cannot be provided. Therefore, reaching the needed roadmap is possible by examining the researches that have been carried out in the international literature. Thus, presenting an overall inspection on dyslexia and language learning context by searching the current studies to establish a deep understanding is aimed in this study. In this respect, this thesis conducted a critical review of related literature to unburden the students and teachers who suffer from the negative consequences of this diversity in a language classroom. A total of eighteen studies were identified and thematically coded. It has been found that studies mostly focus on the vocabulary and reading skills utilising Multisensory Structured Language (MSL) and Phonics Instruction activities to help the language acquisition process of dyslexic learners. However, these studies are found to be rare. Avenues of further research are proposed for the national EFL context.