Tokat ilinde şeftali (Prunus persica L.) zararlısı yaprakbiti (Hemiptera: Aphidoidea) popülasyonlarının moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of peach (Prunus persica L.) pest aphid (Hemiptera: Aphidoidea) populations in Tokat province
  1. Tez No: 717822
  2. Yazar: HALİLULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM ŞENAY ŞENGÜL DEMİRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Ziraat, Biology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, 2020-2021 yıllarında, Tokat ilinde bulunan şeftali zararlısı yaprakbiti türünü belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Tokat merkeziyle yaklaşık 15 km mesafe uzaklıkta bulunan şeftali bahçeleri ziyaret edilmiştir. Toplamda 8 farklı lokalitede bulunan şeftali ağaçlarının yapraklarından 14 popülasyona ait yaprakbiti örnekleri toplanmıştır. Tür teşhisi hem morfolojik olarak hem de mitokondriyal sitokrom oksidaz I (COI) gen bölgesine dayalı DNA barkodlama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar neticesinde, şeftali ağaçlarından toplanan farklı popülasyona ait yaprakbitlerinin Aphidoidea üst familyasının Aphididae familyasına ait Brachycaudus (Appelia) prunicola subsp. schwartzi (Börner, 1931) olduğu tespit edilmiştir. Bu şeftali zararlısı yaprakbiti türü Tokat ili için yeni kayıttır. Ayrıca, Türkiye'den B. (Appelia) prunicola subsp. schwartzi türüne ait COI gen dizisi ilk defa bu çalışma ile tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, bu bölgede tespit edilen şeftali zararlısı türüne yönelik etkili mücadele yapılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in order to determine the peach pest aphid species in Tokat province in the years 2020-2021. In this context, the peach orchards, which are approximately 15 km away from the center of Tokat, were visited. Aphid samples from 14 populations were collected from the leaves of peach trees in 8 different localities. Species identification was performed both morphologically and by DNA barcoding method based on the mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) gene region. As a result of these studies, aphids collected from peach trees belonging to different populations were identified as Brachycaudus (Appelia) prunicola subsp. schwartzi (Börner, 1931) that belongs to the family Aphididae of the Aphidoidea superfamily. This peach pest aphid species is a new record for Tokat province. Additionally, COI gene sequence of the species B. (Appelia) prunicola subsp. schwartzi from Turkey was determined for the first time in this study. It is thought that this study will contribute to effective control of the peach pest species detected in this region.