Bir kimlik tanımı olarak muhafazakarlığın dönüşümü: Muhafazakar ailelerin muhafazakar çocukları
The transformation of conservatism as a definition of identity: Conservative children of conservative families
  1. Tez No: 717855
  2. Yazar: FATMA ZEHRA LALEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Muhafazakârlığın bir tutum olarak ele alındığı bu çalışmanın temel amacı muhafazakâr aile üyelerinin (ebeveyn ve çocuk) muhafazakârlığı nasıl değerlendirdiğini anlamak; aileler ile çocuklarının yaşam pratikleri açısından nasıl farklılaştığını tespit etmektedir. Bu doğrultuda çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış; kendisini muhafazakâr olarak tanımlayan ebeveynlerle ve bu ebeveynlerin çocuklarıyla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya ilişkin kavramsal çerçeve değerlendirilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın metodolojisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırma bulguları incelenmiş; son bölümde ise araştırmanın sonuçları tartışılmıştır. Araştırma sonucunda aileler ve çocuklarının muhafazakârlığa ve muhafazakârlığın ana temaları olan din, gelenek, toplumsal kurum gibi unsurlara bakış açısının farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand how conservative family members (parents and children) evaluate conservatism as an attitude and identifies how they differ in term of life practices. In this context, qualitative research method was used in the study and interviews were conducted with both one of the parents who identified him/herself as conservative and children of these parents. The study consists of four main parts. In the first chapter, the conceptual framework on the subject has been evaluated. In the second chapter, the methodology of the research is explained. Then, research findings were examined, and lastly, the results of the research are discussed. As a result, it has been determined that the perspectives of families and their children on conservatism and main concepts such as religion, tradition and social institutions has diverged.