TV kanallarının jeneriklerinde görsel kimlik sorunları 'Yakın Doğu TV için bir jenerik dizgesi uygulaması'
Visual identity problems in generics of TV channels ?A production of generic system for Near East TV?
  1. Tez No: 258261
  2. Yazar: GÖKHAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Televizyon kanalları için görsel kimlik, kurum içi ve dışındaki hedef kitle ile paydaşlarına kanalın özelliklerini yansıtan tüm tasarım ürünlerinden oluşmaktadır. Logo, basılı materyaller, stüdyo ve ekipman üstünde kullanılan tasarımlar ve ekranda izlenebilir televizyon grafikleri TV kanalları için hedef kitle ile paydaşlarının en sık karşılaştığı görsel kimlik ögeleridir.Görsel kimlik unsuru olarak TV jenerikleri, varolan birçok kanalın birbirlerinden ayrılarak, izleyici tarafından fark edilmesini sağlamaktadır. Bu özeliği ile jenerikler, kurum kimliğini kanal logoları kadar etkin bir biçimde izleyiciye aktaran grafik tasarım ürünleridir.TV Kanallarının Jeneriklerinde Görsel Kimlik Sorunları ?Yakın Doğu TV İçin Bir Jenerik Dizgesi Uygulaması? başlıklı bu çalışmanın ilk bölümünde televizyonun tarihsel ve teknik gelişimi hakkında gerekli olabilir bazı bilgiler ile televizyonun toplum üzerindeki etkileri üzerinde durulmmaktadır.İkinci bölümde ise TV jeneriğinin tanımı, çeşitleri ve üretim tekniklerine yönelik bilgiler verilmektedir. Bu bölümde canlandırma yöntemleri hakkında bilgiler verilerek TV jeneriklerinin üretim çeşitliliğine dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. KKTC, Türkiye ve Dünya'dan verilen jenerik örnekleri üzerinde tartışılmakta ve üretim aşamasında ne gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizilmeye çalışılmaktadır.Çalışmanın üçüncü bölümünde TV kanalları için görsel kimlik oluşturmada yararlanılabilir tanım ve yöntemler sunulmaya çalışımaktadır. TV grafiklerinin tarihsel gelişimine yönelik bilgiler ile TV grafiklerinin uygulama sorunları ele alınmaktadır. Ekranda renk, ton, derinlik, form, hareket ve yazı ilişkileri üzerinde örnekler verilerek televizyon ekranının grafik tasarım açısından sınırlılıkları belirtilmektedir. Ayrıca yayın yapan bazı önemli TV kanalları hakkında bilgi verilmektedir.Dördüncü bölümde ise bir TV kanalının jenerik dizgesinin oluşturulmasına yönelik YDÜTV için hazırlanmış uygulama çalışmasının aşamaları ele alınmaktadır. Bu bölümdeki uygulamalar çalışmanın içeriğinde yer alan konulara uygun olarak gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual identity for TV channels composes of all design products reflecting the characteristics of the channel to the target mass of the internal and external corporation and stakeholders. Designs used for logo, printed materials, studio and equipment, and watchable television graphics in the screen are the visual identity components with which target mass and stakeholders are often confronted.TV generics as visual identity component make it noticeable for the viewers by creating differences among the available channels. Generics, with this characteristic, are the graphic design products which convey the corporation identity through the viewers as effective as channel logos.In the first chapter of this study titled as ?Visual Identity Problems in Generics of TV Channels, An Application of Generic System for Near East TV?, some information about the historical and technical developments of television and the impacts of television on the society were presented.The information about the definition of TV generic, types and production techniques was given in the second chapter. By giving information on the animation methods, an attention was drawn to the production diversities of TV generics. It was discussed about generic samples from KKTC, Turkey and the world, and underlined to what kind of points should be drawn attention.In the third chapter of the study, some useful definitions and methods were given to constitute the visual identity for TV channels. The information on the historical development of TV graphics and the application problems of these graphics were discussed in this part. The limitations of TV screen in graphic design were determined by giving examples upon the relationships of color, tone, depth, form, motion and writing. Besides, an information was given about some important broadcasting TV channels.In the fourth chapter, for the purpose of forming generic system of a TV channel, it was discussed about the stages of the application study prepared for YDUTV. The applications in this part were realized in accordance with the content of the subjects studied.