Örgüt kültürü'nün iş tatminine etkisi: Devlet ve vakıf üniversitelerindeki akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of organizational culture on job satisfaction: A study on academics at state and foundation universities
- Tez No: 717870
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Örgüt kültürü ilk olarak Peters ve Waterman tarafından Amerika'da, Pascale ve Athos tarafınca Japonya'da ele alınmış ve gözlemlenmiştir. İşletme kültürü, firma kültürü ve kurumsal kültür şeklinde de isimlendirilmektedir. Örgüt kültürü bulunduğu çevre ile iletişim kurma, bütünleşmeyi amaçlamaktadır. Örgüt kültürü, örgüt içerisindeki çalışanlar ile paylaşılan teoriler ve değerlerdir. İş tatmini ise temel olarak çalışılan iş hakkındaki düşünceleri, hisleri anlatmaktadır. İş tatmini günümüzde giderek önemli noktaya gelmiştir. Teknolojik gelişmeler sonucunda çalışanların daha fazla nitelikli olması gerekmektedir. Yetenekli çalışanları elde tutabilmekte önemli bir konudur. İş tatmini burada devreye girmektedir. Bu durumda örgüt kültürünün iş tatmini üzerindeki etkisi işletmenin sürekliliği açısından önemli duruma gelmektedir. Bu amaçla iki kavram arasındaki ilişki incelenerek örgüt kültürünün iş tatminine etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgüt kültürü kavramı, çeşitleri özellikleri incelenmiş; sonra örgüt kültürü öğeleri, modelleri ele alınmıştır. İkinci bölümde önce iş tatmini ile ilgili kavramlar ele alınmış; sonra iş tatminini etkileyen faktörler, bireysel faktörler, iş ve örgüt ile ilgili faktörler iş tatmini ile ilgili kuramlar ve tekniklere yer verilirken daha sonra ise olumsuz sonuçları ile birlikte diğer kavramlar ile etkileşimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örgüt kültürü ve iş tatmini ilişkisi üzerine yapılan araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmada, örgüt kültürü ve iş tatmini arasında anlamlı ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Ulaşılan bulguların genel olarak literatürdeki yaygın olan görüşleri destekler biçimde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been studied and observed in America by Peters and Waterman, and in Japan by Pascale and Athos. Business culture is also called company culture and corporate culture. Organizational culture aims to communicate and integrate with its environment. Organizational culture is the theories and values shared with employees in the organization. Job satisfaction basically describes the thoughts and feelings about the job. Job satisfaction has become increasingly important nowadays. As a result of technological developments, employees need to be more qualified. It is an important issue in retaining talented employees. This is where job satisfaction comes into play. In this case, the effect of organizational culture on job satisfaction becomes important for the continuity of the business. For this purpose, the relationship between the two concepts was examined and the effect of organizational culture on job satisfaction was tried to be determined. The thesis work consists of three parts. In the first part, the concept of organizational culture, its types and features were examined; Then, organizational culture elements and models are discussed. In the second part, firstly, the concepts related to job satisfaction are discussed; Then, the factors affecting job satisfaction, individual factors, job and organizational factors, theories and techniques related to job satisfaction are included, and then the interaction with other concepts together with its negative results is examined. In the third part, the research on the relationship between organizational culture and job satisfaction is given. In the research, it has been revealed that there are significant relationships between organizational culture and job satisfaction. It has been concluded that the obtained findings generally support the common views in the literature.