Analytical solution for the propagation of finite crested long waves over a sloping beach
Sonlu kret uzunluğuna sahip uzun dalgaların eğimli kıyı üzerindeki yayılımının analitik çözümü
  1. Tez No: 717893
  2. Yazar: AHMED SABRİ YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÂNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hem doğrusal hem de doğrusal olmayan sığ su dalgası denklemlerinin analitik çözümleri, uzun dalgaların kıyı etkilerini anlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çözümler genellikle iki-boyutlu (1 uzay + 1 zaman) yayılım için mevcut olsa da sınırlı sayıda üç-boyutlu (2 uzay + 1 zaman) yayılıma ait çözümler de vardır. Bu araştırmada, eğimli bir kıyı üzerinde uzun dalgaların üç-boyutlu yayılımı ele alınmaktadır. Analitik çözüm, doğrusal sığ su dalga teorisi kullanılarak çift sonsuz integraller olarak elde edilmiştir. Çözüm çeşitli yöntemler kullanılarak hesaplanmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The analytical solution of shallow water-wave equations, both linear and nonlinear, is widely used to provide an insightful understanding of the coastal effect of long waves. These solutions are generally carried out for two-dimensional (1 space + 1 time) propagation, even though there are a limited number of analytical solutions for the three-dimensional (2 space + 1 time) propagation. Three-dimensional propagation of long waves over a sloping beach is considered here. The analytical solution is obtained using the linear shallow water-wave theory resulting in double indefinite integrals. The solution is evaluated using various numerical methods, and results are discussed.