Development of a composite guide for peripheral nerve regeneration
Periferik sinir rejenerayonu için komposit sinir tüpü geliştirilmesi
- Tez No: 717904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Periferik sinirlerde meydana gelebilecek bir yaralanma, hastaların günlük aktivitelerini etkileyecek duyu ve motor sinirleri boyunca nöronal iletişim kaybına neden olabilir. Günümüzde, FDA onaylı ticari kanal malzemeleri bulunmaktadır. Bu kanalların, genellikle, içi boş tüp yapısındadır ve bu da akson filizlenmesine sebep olabileceği için 10 mm'den büyük boşluklarda kullanılmalarını önlemektedir. Bu çalışma sinir klavuzu olarak kullanılmak üzere içi GelMA-HaMA jel matrisi ile doldurumuş silindirik pHEMA önermektedir. Sinir klavuzunun yapısal özellikleri test edildikten sonra, in vitro çalışmalarda pHEMA üzerine destek olarak ekilmiş Schwann hücreleri ve gel matris üzerine ekilmiş SHSY5Y nöroblastom hücreleri kullanılmıştır. pHEMA hidrojellerinin çekme modulu ve çekme direnci sırası ile 570.9 ± 92.13 ve 501.8 ± 93.7 kPa olarak belirlenmiştir. Çekme direnci aselüler sinir dokusundan düşük olsa da, çekme modulu oldukça yakındır. Bu da kanalların sinir rejenerasyonu sırasında intakt kalmasını sağlamaktadır. Ek olarak, ekilen Schwann hücrelerinin %70'inin yüzeye yapışması ve 4 hafta içinde sayılarının 5 katına çıkması yüzeyin biyouyumluluğunu göstermektedir. Kanalın bozunacak olan iç kısı olan GelMA-HaMA jel matris 5 hafta içinde tamamen yok olmaktadır; bu da yenilenmekte olan hücrelerin yapının içine gimesini kolaylaştırmaktadır. Sonuç olarak, nöroblastom hücreleri yönlendirici olarak büyüme faktörü salgılayan Schwann hücrelerinin ve Netrin-1 molekülünün varlığında gel matris boyunca akson gelişimi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Any injury in peripheral nerves may result in a loss of neuronal communication along sensory and motor nerves, affecting patients' daily activities. Today, there are various FDA approved commercial conduit materials; hollow tubes preventing them from used in gaps bigger than 10 mm, because they may lead axonal sprouts to form. The presented study includes pHEMA wrapping structure filled with GelMA-HaMA gel matrix as a nerve guidance channel. Following the structural analysis of the nerve guide, in vitro studies were performed with Schwann cells seeded on pHEMA as support cells and it continued with SHSY5Y neuroblastoma cells seeded on the gel matrix. Tensile modulus and tensile strengths of pHEMA hydrogels were determined as 570.9 ± 92.13 and 501.8 ± 93.7 kPa, respectively. Although tensile strengths of the hydrogels were significantly smaller than the acellular nerve tissue, tensile modulus values were comparable to that of an acellular nerve tissue; showing that the conduits would be able to stay intact during nerve regeneration. In addition, 70% of SCs cells seeded were attached and increased their numbers 5 times in 4 weeks; showing the biocompatibility of the surfaces. GelMA-HaMA gel matrix, sacrificial inner part of the conduits, degraded completely in 5 weeks so that the regenerating cells were become able to penetrate the structure. As a result of CSLM studies with SHSY5Y cells, it was shown that neuroblastoma cells were able to attach and grow through the gel matrix with the help of SCs secreting nerve growth factors and Netrin-1 as a guidance.