Yeşil büyüme katalizörü olarak kamu politikaları: OECD ülkeleri üzerine panel veri analizi
Public policies as a catalyst for green growth: A panel data analysis of OECD countries
- Tez No: 1012938
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MUSTAFA ERDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yeşil dönüşüm sürecinde piyasa sinyallerinin yetersiz kaldığı kritik eşikte, kamu otoritesinin hangi optimal politika karmasıyla en yüksek etkinliği sağladığı sorusuna odaklanmaktadır. Literatürdeki mali ve mali olmayan araçları ayrıştıran geleneksel yaklaşımın aksine, bu araştırma, çevresel vergiler, kamu harcamaları ve regülasyonları aynı ampirik potada birleştirerek bu araçların yeşil büyüme üzerindeki bileşik kaldıraç etkisini analiz etmektedir. 26 OECD ülkesinin 2010-2021 dönemini kapsayan verileri, içsellik ve sabit etki problemlerini bertaraf eden dinamik Sistem-GMM yöntemiyle test edilmiştir. Ampirik bulgular, çevresel vergilerin, kamu çevresel harcamalarının, kamu çevresel Ar- Ge tahsislerinin ve çevresel politik sıkılığın yeşil büyümeyi istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde tetiklediğini göstermektedir. Çalışmanın en çarpıcı çıktısı, birim etki gücü en yüksek olan çevre koruma harcamalarının yapısal dönüşümdeki baskın rolü ile kamu çevresel Ar-Ge tahsislerinin tüm modellerde sergilediği istikrarlı ve anlamlı etkisidir. Devletin sadece kirleten öder prensibiyle cezalandıran değil, stratejik harcama ve inovasyon odaklı yol gösteren rollerini bütüncül bir modelde birleştiren bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma literatürüne özgün bir ampirik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the question of which optimal policy mix public authorities can employ to achieve the highest efficiency at the critical threshold where market signals remain insufficient during the green transition process. Contrary to the traditional approach in the literature that segregates fiscal and non- fiscal instruments, this research merges environmental taxes, public expenditures, and regulations within the same empirical framework to analyze their composite leverage effect on green growth. Data covering 26 OECD countries for the 2010–2021 period were tested using the dynamic System-GMM method, which addresses endogeneity and fixed-effect issues. Empirical findings demonstrate that environmental taxes, public environmental expenditures, public environmental R&D allocations, and environmental policy stringency trigger green growth in a statistically significant and positive manner. The most striking outcome of the study is the dominant role of environmental protection expenditures, which exhibit the highest unit impact power in structural transformation, and the consistent, significant effect maintained by public environmental R&D allocations across all models. By integrating the state's role not only as a punisher under the polluter pays principle but also as a strategic guide focused on expenditure and innovation, this study offers a unique empirical framework to the sustainable development literature.