Beden eğitimi öğretmenlerinde COVID-19' a yakalanma kaygı ve korkusunun yaşam kalitesine etkisi
The effect of anxiety and fear of catching COVID-19 on quality of life in physical education teachers
  1. Tez No: 717938
  2. Yazar: OYA SEÇİL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Covid-19 Pandemisi ile ev karantiları başlamış ve okullar da eğitim öğretim uzaktan eğitim ile devam etmiştir. İnsanlığa korku ve kaygı yaşatan bu virüs eğitim camiasını da etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin covid-19'a yakalanma kaygısı ve korkusunun yaşam kalitesine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Elazığ ilinde görev yapan 341 beden eğitimi öğretmeni oluştururken, örneklemini 159 beden eğitimi öğretmeni oluşturdu. Beden eğitimi öğretmenlerine; demografik özelliklerin sorgulandığı 13 maddeden oluşan Kişisel Bilgi Formu, 16 maddeden oluşan Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse Yakalanma Kaygısı Ölçeği, 7 maddeden oluşan Covid-19 Korkusu Ölçeği ile 27 maddeden oluşan Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu uygulandı. Elde edilen veriler istatistik paket programında değerlendirildi, bağımlı gruplarda 2 İndependent Sample, bağımsız gruplarda Kruskal Wallis H, korelasyon analizleri için Sperman korelasyon testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 Pandemic, home quarantines started and schools continued with distance education. This virus, which causes fear and anxiety to humanity, has also affected the education community. The aim of this study; The aim of this study is to examine the effect of physical education and sports teachers' anxiety and fear of catching covid-19 on quality of life. While 341 physical education teachers working in the province of Elazig constituted the population of the research, 159 physical education teachers constituted the sample. To physical education teachers; The Personal Information Form consisting of 13 items in which demographic characteristics were questioned, the Athletes' Anxiety of Conceiving New Type Coronavirus Scale with 16 items, the Covid-19 Fear Scale consisting of 7 items, and the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form consisting of 27 items were applied. The data obtained were evaluated in the statistical package program, 2 Independent Samples were used in dependent groups, Kruskal Wallis H was used in independent groups, and Sperman correlation test was used for correlation analysis.