Batı Karadeniz bölgesindeki beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin Covid-19 salgını sürecindeki Covid-19'a ilişkin görüşleri ile motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physical education and sports teachers who live in the west Black Sea region on the opinions of the Covid-19 during the Covid-19 process and the levels of motivation
  1. Tez No: 734236
  2. Yazar: SEDA BOSTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN BAHADIR KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin Covid-19 salgını sürecindeki Covid-19'a ilişkin görüşleri ile motivasyon düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bartın, Bolu, Düzce, Kastamonu, Karabük ve Zonguldak illerinde görev yapan 300 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin sosyo-demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Batıgün ve Ertürk' ün 2020'de geliştirdikleri“Çok Boyutlu Covid-19 Ölçeği”ile, Karabağ Köse, Karataş, Küçükçene ve Taş tarafından 2021'de geliştirilen“Öğretmen Mesleki Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 26 (Statistical Package for Social Science) programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde verilere normal dağılım testi ve betimsel istatistik testi uygulanmış, elde edilen normallik test sonucuna göre ise Independent Samples T Testi ve İki farklı gruptan oluşan değişkenler için ANOVA testi uygulanmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki farklılıkların test edilmesi amacıyla Tukey Post Hoc testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the views and motivation levels of physical education and sports teachers in the Western Black Sea Region about Covid-19 during the Covid-19 process and investigate their differences in terms of various variables. The study group of the research consists of 300 physical education and sports teachers working in the provinces of Bartın, Bolu, Düzce, Kastamonu, Karabük and Zonguldak in the Western Black Sea Region. In order to determine the socio-demographic information of the teachers participating in the research, the personal information form developed by the researcher was used. As a data collection tool; The“Multidimensional Covid-19 Scale”developed by Batıgün and Ertürk in 2020, and the“Teacher Vocational Motivation Scale”developed by Karabağ Köse, Karataş, Küçükçene and Taş were used. SPSS 26 (Statistical Package for Social Science) program was used for the data obtained. In statistical analyses, normal distribution test and descriptive statistics test were applied to the data, and according to the normality test results obtained, Independent Samples T Test and ANOVA test were applied for variables consisting of two different groups. In addition, Tukey Post Hoc test was applied to test the differences between the variables.