Nötrosofik bulanık çok amaçlı optimizasyon tekniği ve üretim planlamasında uygulama denemesi
Neutrosophic fuzzy multi-objective optimization technique and its application in production planning
  1. Tez No: 717973
  2. Yazar: ŞULE BAYAZİT BEDİRHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya, küreselleşme ile birlikte, zaman ve mekân fark etmeksizin küçülmektedir. Küçülme, günlük yaşama artan değişim ve belirsizlik olarak yansımıştır. Bu durum beraberinde rekabet koşullarının ağırlaşmasına ve işletmelerin talepleri karşılamada zorluklar yaşamasına neden olmuştur. Belirsizlik, 20. yüzyılda Zadeh tarafından sunulan bulanık kavramının literatüre girmesinden itibaren yönetilmesi gereken önemli bir kavram halini almıştır. Belirsizliği dikkate alan bulanık mantık, farklı yapılar halinde gelişmekle beraber birçok alanda uygulanmıştır. Nötrosofik bulanık kümeler bu yapılardan biridir. Nötrosofik bulanık kümeler, belirsizliği birbirinden bağımsız doğruluk, belirsizlik ve yanlışlık bileşenleri ile inceleme imkanı sunmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, bir üretim işletmesine, nötrosofik bulanık kümeler ile çok amaçlı üretim planlama modeli önerilmiştir. Önerilen model, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan, beyaz eşya yan sanayi ürünlerini üreten bir üretim işletmesinde uygulanmıştır. Önerilen üretim modelinin amaç fonksiyonları belirsizdir. Model nötrosofik bulanık kümelerin farklı üç yaklaşımı Model I, Model II, Model III ve sezgisel bulanık küme ile LINGO 19.0 paket programı yardımı ile çözülmüştür. Çalışmanın sonunda, nötrosofik bulanık ve sezgisel bulanık çok amaçlı optimizasyon modellerinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Nötrosofik bulanık çok amaçlı optimizasyon modelinin daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization the world has become smaller as different from time and space. Hereby uncertainty and change in the daily life have increased too. Additionally the conditions of competition have become more difficult and businesses are started to get into difficulties with respect to meeting the demands. The concept of uncertainty has become important with the fuzzy logic proposed by Zadeh in the 20th century. Fuzzy logic that takes uncertainty into the account, has been applied in various fields and being developed in different structures. Neutrosophic fuzzy sets are one of these structures. Neutrosophic fuzzy sets provide opportunity related to considering the uncertainty with independent components of truth, indeterminacy and falsity. In this thesis a neutrosophic fuzzy sets based multi-objective production planning model is proposed. This proposed model is implemented for an enterprise that produces sub-industry product of white goods and operates in Eskişehir Organized Industrial Zone. Objective functions of the proposed production model are uncertain. Model is being solved via LINGO 19.0 package software in the context of intuitionistic fuzzy sets and three different approaches (Model I, Model II, Model III) of neutrosophic fuzzy sets. Results of the neutrosophic and intuitionistic fuzzy multi-objective optimization models are compared. Neutrosophic fuzzy multi-objective optimization model gives better result.