Miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda kişilik özelliklerinin prodromal semptom farkındalığına etkisi
The effect of personality characteristics on prodromal symptom awareness in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 717996
  2. Yazar: BURCU TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma miyokard infarktüsü geçiren hastalarda kişilik özelliklerinin prodromal semptom farkındalığına etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın evrenini iki kamu hastanesinin kardiyoloji kliniklerinde tedavi gören tüm hastalar, örneklemini ise dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 76 hasta oluşturmuştur. Veriler, Araştırmada, sosyodemografik özellikler ile MI ve prodromal belirtilere ilişkin özellikleri içeren genel bilgi formu, Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği ile Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelikler, ortalamalar, t testi, OneWay Annova testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Yaş ortalamaları 59,99±10,73 olan hastaların %35,5'i kadındır. Hastalarda en fazla görülen prodromal semptomlar arasında halsizlik/yorgunluk (%43,4), merdiven çıkmada zorlanma (%39,5) ve göğüste/epigastriumda ağrı (%38,2) yer almaktadır. Hastalarda görülen prodromal semptom sayısı ortalama 6,96±5,66'dır. Hastaların Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği (BFKÖ) dışadönüklük alt boyut puanı ortalama 6,42±1,59, yumuşak başlılık 7,07±1,02, özdenetimlilik 7,27±1,17, nörotiklik 6,353±1,49, deneyime açıklık 5,73±1,54 ve BFKÖ toplam puanı 32,86±3,68'dir. Hastaların Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) ortalama toplam puanı 6,43±0,92'dir. Hastaların kişilik özelliklerinin sosyodemografik özellikler arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of personality traits on prodromal symptom awareness in patients with myocardial infarction. The population of the descriptive study consisted of all patients treated in the cardiology clinics of two public hospitals, and the sample consisted of 76 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data, In the study, a general information form including sociodemographic characteristics, features of MI and prodromal symptoms, Five-Factor Personality Scale, and Conscious Awareness Scale were used. Percentages, means, t-test, One-Way Annova test, and Pearson correlation test were used to evaluate the data. 35.5% of the patients with a mean age of 59.99±10.73 were women. The most common prodromal symptoms in patients were fatigue/fatigue (43.4%), difficulty climbing stairs (39.5%), and pain in the chest/epigastric (38.2%). The mean number of prodromal symptoms seen in the patients was 6.96±5.66. The patients' Five-Factor Personality Scale (BFIS) extraversion sub-dimension score average 6.42±1.59, agreeableness 7.07±1.02, selfcontrol 7.27±1.17, neuroticism 6.353±1.49, openness to experience 5 .73±1.54, and the total score of BFKI was 32.86±3.68. The mean total score of the patients on the Conscious Awareness Scale (CIS) was 6.43±0.92. It was determined that there was no significant difference between the sociodemographic characteristics of the patients' personality traits (p>0.05).