Understanding spatial experience through background noise: Enactive listening account
Arkaplan gürültüsü aracılığıyla mekan deneyimini anlamak: Eylem-beden temelli dinleme yöntemi
- Tez No: 718013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ALİ KÖKNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, mimaride mekan araştırmaları için dinleme pratiğinin potansiyel kullanımını sorgulamaktadır. Bu nedenle dinleme, algısal/anlam oluşturan bilişsel bir deneyim olarak kabul edilir. Amaçlanan araştırma, dinlemenin uzamsal deneyimine adanırken, arka plan gürültüsü kavramı, uzamsal deneyimi gündelik yaşam bağlamında sorunsallaştırmak için temel kavram olarak alınır. Bu keşif için gerekli bilişsel yaklaşım, algısal deneyimlere ulaşmak için bir araştırma yöntemi olarak Enacted Mind Tezi'ne dayanmaktadır. Bu değerlendirmeler kapsamında, bu çalışma, arka plan gürültüsünü dinlemede etkin hesap uzamsal deneyiminin kavramsal uzantıları ile dinleme deneyimi için yapılan örnek olay incelemesinden elde edilen sonuçları kesiştirmeyi amaçlamaktadır. Sebeplerden biri, mimari söylemleri mekansal deneyim temelinde kurgulamak için bir yaklaşım önermek. Çünkü beden ve çevre arasındaki bilişsel ilişki mimarlık için bu kadar temel bir konu olsa da, mimarlık pratiklerinde ve çalışmalarında mekânsal deneyimin muğlak çoğulluğuna verilen değer her zaman tartışmaya açıktır. Ancak bu çalışma bu söylemleri tartışmakla ilgilenmiyor. Bunun yerine, arka plan gürültüsü kavramını deneyimin bu belirsiz yönüne atıfta bulunmak, kavramsal düzeyde mimari söylemler için beklenen tüm spekülasyonları barındırır. Öte yandan, gürültülü bir kentsel ortamı dinlemenin mekânsal deneyimine ulaşmak için bir araştırma yöntemi öneriyor, kentsel deneyimi siyasallaştırmak yerine yöntemin çoğulluğu duymaya yönelik potansiyellerini sorguluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the potential use of listening practices for spatial explorations in architecture. For this reason, listening is considered a perceptual/sense-making cognitive experience. While the intended investigation is dedicated to the spatial experience of listening, background noise conception is taken as the fundamental notion for problematizing spatial experience in the context of everyday life. The required cognitive approach for this exploration is grounded on the Enacted Mind Thesis as a research method to reach perceptual experiences. Within these considerations, this study aims to intersect the conceptual extensions of enactive account spatial experience in listening to background noise and the obtained results from the conducted case study experiment for the listening experience. One of the reasons is to propose an approach to speculate architectural discourses on the ground of spatial experience. Because, although the cognitive relationship between body and environment is such a fundamental matter for architecture, the given value for the spatial experience's ambiguous plurality in architecture practices and studies is always open for discussion. However, this study does not interest in discussing these discourses. Instead, referring the background noise conception to this ambiguous side of the experience holds any expected speculations for architectural discourses on the conceptual level. On the other hand, it proposes a research method for reaching the spatial experience of listening to a noisy urban environment, it questions the potentials of the method for revalinf the plurality, instead of politicizing the urban experience.