Birinci basamakta izlenen erişkinlerde sigara içme durumunun dispeptik şikayetlerle ilişkisi
The correlation between smokine status and dyspeptic complaints in adults followed in primary care
- Tez No: 718052
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu Çalışmada, daha önce dispepsi tanısı almamış ve dispeptik yakınmalar nedeniyle başvurmamış kişilerde üst gastrointestinal sisteme ait semptomlar ile sigara içme davranışları ve paternlerinin ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel-tanımlayıcı tipteki araştırmamızda, 01.11.2019-31.08.2020 tarihleri arasında İstanbul Kartal 10 Nolu Aile Sağlığı Merkezi 24.25.083 No'lu Aile Hekimliği Birimi'ne kayıtlı, en az bir dispeptik yakınması tespit edilen sistematik rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 18-50 yaş arası 309 gönüllüye yüz yüze görüşme yöntemi ile 2006 Montreal Konsensusu, Roma III, 2016 Roma IV kriterleri ve literatür esas alınarak hazırlanan toplam 35 kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan anket uygulanarak veriler toplanmıştır. İstatistiksel çalışmalar için IBM SPSS Statistics 21,0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the relationship between upper gastrointestinal system symptoms and smoking behaviors and patterns in individuals who have not been diagnosed with dyspepsia before and whose main reason for application is not dyspeptic complaints. Materials and Methods: In our cross-sectional-descriptive study, data were collected by applying a questionnaire consisting of 35 closed and open-ended questions prepared based on the 2006 Montreal Consensus, Rome III, 2016 Rome IV criteria and the literature to 309 volunteers with at least one dyspeptic symptom between the ages of 18-50 chosen by systematic random sampling method between 01.11.2019 and 31.08.2020, registered in Istanbul Kartal Family Health Center No. 24.25.083 Family Medicine Unit. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.