Modernleşmenin kırsaldaki izleri: Köy enstitüleri yerleşkelerinin miras değerleri ve korunmaları üzerine bir çalışma
Traces of modernization in the rural: A study on the heritage values and conservation of the village institutes campuses
- Tez No: 718083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KIVILCIM ÇORAKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi, bir ulus oluşturmayı amaçlayan birçok reformu içerir. 1937 yılında kırsal kalkınmayı desteklemek için geliştirilen bir eğitim politikası olarak köy öğretmeni yetiştirilmesi planlanmış ve ilk deneme olarak Eğitmen Kursları ve Köy Öğretmen Okulları açılmıştır. Bu girişim, 1940-1948 yılları arasında kurulan 21 Köy Enstitüsü ile ülke geneline yayılan bir eğitim hareketine dönüşmüştür. Köy Enstitüleri resmi olarak 1954 yılında kapatılmıştır. Bu tez kapsamında ele alınan 21 Köy Enstitüsü yerleşkesi, özgün ve güncel durumları karşılaştırılarak incelenmiştir. Kırsalda modernin mimari izini sürmek üzere gerçekleştirilen bu araştırma ile yapılan analizler ışığında, literatür ve arşiv çalışmaları sonucu ulaşılan teorik bilginin mekândan elde edilen verilerle çakıştırılarak desteklenmesi hedeflenmiştir. Yöntem olarak, her bir enstitü için ayrı ayrı ve farklı detaylarda gerçekleştirilen araştırma, belgeleme, analiz ve değerlendirme aşamaları sonucunda Köy Enstitülerinin değerleri ve korunmasına yönelik kavramsal bir model geliştirilmiştir. Bu kapsamlı araştırma verilerinin bir araya getirilmesi ve bilginin mekânsal veriye dönüştürülmesi için Coğrafi Bilgi Sistemleri veri tabanı oluşturulmuştur. Böylece Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye Cumhuriyeti'ndeki modernleşme hareketlerinin önemli bir sosyal ve kültürel parçası olan Köy Enstitüleri sisteminin tarihsel ve güncel veriler doğrultusunda mekânsal çözümlemeleri yapılarak Köy Enstitüleri yerleşkelerinin somut ve somut olmayan nitelikleriyle geleceğe aktarılmalarına dair koruma ilkeleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Early Republican Period involved many reforms that aimed to create a nation. In 1937, it was planned to train village teachers as an education policy developed to support rural development. As a result, Village Teacher Training Schools and Village Instructor Courses were opened as a first trial. This attempt turned into an education movement spread throughout the country, with 21 Village Institutes established between 1940-1948. Village Institutes were officially closed in 1954. In this thesis, 21 Village Institute campuses were examined by comparing their original and current situations. In the light of the analysis made by this research, which was carried out to grasp the architectural traces of the modern in the rural, it was aimed to support the theoretical knowledge obtained as a result of literature and archive studies by overlapping them with the data collected from the site surveys. As a method, a conceptual model has been developed for studying the values and conservation of Village Institutes. Research, documentation, analysis, and evaluation stages were carried out separately for each institute in different details. Finally, a Geographical Information Systems database was created to bring together this comprehensive research data and transform the information into spatial data. In this way, spatial analysis was formed with historical and current data of the Village Institutes system, which was a significant social and cultural part of the modernization movements of the Republic of Turkey in the Early Republican Period. Subsequently, conservation principles were developed to carry the Village Institute campuses to the future with their tangible and intangible heritage qualities.