Tıp ve eczacılık ürün dış ticaret dengesi ile cari işlemler dengesi arasındaki uzun dönem ilişkisi: Türkiye örneği
Long term relationship between medical and pharmaceutical products foreign trade balance and current account balance: The case of Turkey
  1. Tez No: 718084
  2. Yazar: AYŞE BETÜL KANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tıp ve eczacılık ürünleri sektörü ülke ekonomilerine sağladığı katkılar bakımdan oldukça önemli bir sektördür. Türkiye üretim standartları, teknolojisi, ürün çeşitliliği, üretim kapasitesi ve dış ticaret hacmi bakımından tıp ve eczacılık ürünleri sektöründe gelişmiş bir ülke konumundadır. Bu çalışmada Türkiye'de tıp ve eczacılık ürünleri ticaret dengesi ile cari işlemler hesabı dengesi arasındaki uzun dönem ilişkisi incelenmesi amaçlanmaktadır. Tıp ve eczacılık ürünleri ticaret dengesi ile cari işlemler hesabı dengesi değişkelerinin kullanıldığı analizlerde veri seti 1975-2020 dönemini kapsamakta ve yıllık verilerden oluşmaktadır. Analizler sonucunda ADF birim kök testi ve PP birim kök testine göre serilerin birinci farklarında I(1) durağan oldukları; Engle-Granger Eşbütünleşme testine göre ise serilerin eşbütünleşik oldukları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, tıp ve eczacılık ürünleri ticaret dengesinin cari işlemler hesabı dengesi üzerinde kısa dönemde anlamlı bir etkisi bulunmadığı; uzun dönemde ise tıp ve eczacılık ürünleri ticaret dengesi cari işlemler dengesinin nedeni olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The medicinal and pharmaceutical products sector is a very important sector in the contributions it provides to the national economy. Turkey is a developed country in the medicinal and pharmaceutical products sector in terms of its production standards, technology, product variety, production capacity, and foreign trade volume. In this study, it is aimed to examine the long-term relationship between the medicinal and pharmaceutical products trade balance and the current account balance in Turkey. The dataset in the analyses, in which the variables of medicinal and pharmaceutical products trade balance and current account balance have been used, covers the period of 1975-2020 and consists of the annual data. As a result of the analyses, it has been determined that the series are I(1) stationary at the first difference according to the ADF unit root test and the PP unit root test, and that the series are co-integrated according to the Engle-Granger co-integration test. In addition, it has been concluded that the medicinal and pharmaceutical products trade balance has no significant effect on the current account balance in the short run, whereas the medicine and pharmaceutical products trade balance is the cause of the current account balance in the long run.