Türkiye'de hayvancılık politikalarının etkinlik analizi: Ağrı ilinde hayvancılık işletmeleri örneği
Efficiency analysis of livestock policies in Turkey: The case of livestock businesses in Ağri province
- Tez No: 718106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ERDAL ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Ziraat, Econometrics, Economics, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tez çalışması Ağrı ili Merkez ilçe, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak ilçelerine bağlı köylerde, hayvan yetiştiriciliği yapan ve hayvancılık desteklemelerinden faydalanan tesadüfi olarak seçilen 182 işletmenin sahibiyle yüz yüze anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deneklerin yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, gelir seviyesi gibi tanımlayıcı özellikleri dikkate alınarak uygulanan hayvancılık destekleri hakkındaki görüşleri konusunda bilgi alınıp tarımsal politikalarla ile ilgili beklenti ve sorunlarının neler olduğu belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmaya katılan işletmecilerin %41,0'ı anaç koyun keçi desteği, %36,3'ü yem bitkisi desteği %34,7'si buzağı desteği alırken %59,3'ü aldığı destek miktarını yeterli bulduğunu bildirmiştir. İşletmecilerin %63,8'i hayvancılık faaliyetleri için aldıkları desteği damızlık alımında kullanmış%31,8'i hayvanların bakım ve beslenmesine harcadıklarını belirtirken %86,2'si aldıkları destekle borçlarını ödediği %6,6'sı tarım dışı amaçla kullandığını %4,4'ü çocuğunu evlendirdiğini belirtmiştir. İşletmecilerin %74,1'i hayvancılık desteklerini köye gelen TOB personelinden, %8,7'si TOB internet sayfasından, %6,6'sı ise televizyondan öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma bulguları üreticilerin desteklemelerden zamanında haberdar olmalarını sağlayacak tedbirlerin alınması gerektiğini, destekleme başvurularının bürokratik iş ve işlemlere boğulmayacak şekilde basit ve anlaşılır şekilde olmasına özen gösterilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out by using face-to-face survey method with the owners of 182 randomly selected businesses engaged in animal breeding and benefiting from livestock subsidies in the villages of Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak districts of Agri province. In this study, it was aimed to determine the expectations and problems of the subjects regarding agricultural policies by taking into account the descriptive characteristics of respondents such as age, gender, education level, and income level.41.0%of the farmers receive broodstock sheep and goat support, 36.3%forage plant support and 34.7%calf support. 59.3%of the farmers reported that they found the amount of support they received sufficient. 63.8%of the farmers used the support they received for livestock activities in the purchase of breeding stock, 31.8%for the care and feeding of animals, 86.2%for paying their debts, 6.6%for non-agricultural purposes, 4,4%of them stated that they got their child married. 74.1%of the farmers stated that they learned about livestock support from the TOB personnel who came to the village, 8.7%from the TOB website, and 6.6%from the television. Research findings revealed that; measures should be taken to ensure that the producers are informed about the supports in a timely manner. In addition, applications for support should be simple and understandable.