Neoadjuvan tedavi alan rektum kanserlerinde tedavi yanıtı ve prognozun değerlendirilmesinde ortalama trombosit hacmi, ortalama eritrosit dağılım genişliği ve eozinofil değerlerinin prognostik açıdan önemi
The prognostic importance of mean platelet volume, mean red cell distribution width and eosinophil values in the evaluation of treatment response and prognosis in rectum cancers receiving neoadjuvan treatment
- Tez No: 718113
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada, neoadjuvan tedavi almış lokal ileri rektum kanseri (LİRK) hastalarının, başvuru ve preoperatif (PreOp) bakılan hemogram parametrelerinden elde edilen ortalama trombosit hacmi (MPV), eritrosit dağılım genişliği (RDW) ve eozinofil değerlerinin; tedavi yanıtı, nüks ve mortalite ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Ocak 2011 ile Haziran 2020 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'mıza başvuran rektum kanseri tanısı almış hastaların verileri probel sistemi üzerinden geriye dönük incelendi. 18 yaş üzeri, tanı anında metastazı olmayan, neoadjuvan tedavi aldıktan sonra cerrahi uygulanan 221 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik verileri, radyoloji, patoloji sonuçları ve laboratuvar verileri kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 59,7±11.8 ve %61,1'i erkek idi. Hastalarımızda patolojik tam yanıt (pCR) oranı %14,5, lokal nüks oranı %8, uzak metastaz oranı %36,5 ve mortalite %26,7 olarak bulundu. MPV ve eozinofil değerlerinin mortalite, pCR ve nüks ile ilişkisi saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, the mean platelet volume (MPV), red cell distribution width (RDW) and eosinophil values obtained from the hemogram parameters measured at admission and preoperatively (PreOp) of locally advanced rectal cancer (LARC) patients who received neoadjuvant therapy; It was aimed to reveal its relationship with treatment response, recurrence and mortality. Method: The data of patients diagnosed with rectal cancer who applied to our Medical Oncology Department between January 2011 and June 2020 were analyzed retrospectively using the Probel system. A total of 221 patients over the age of 18 who had no metastasis at the time of diagnosis and underwent surgery after receiving neoadjuvant therapy were included in the study. The clinical data, radiology, pathology results and laboratory data of the patients were recorded. Results: The mean age at diagnosis of the patients was 59.7 ± 11.8 and 61.1% were male. Pathological complete response (pCR) rate was 14.5%, local recurrence rate was 8%, distant metastasis rate was 36.5% and mortality was 26.7% in our patients. No relationship was found between MPV and eosinophil with mortality, pCR and recurrence.