Yürüme deneyimi ile kentsel mekânın analizi ve tasarlanması
Analysis and design of urban space with walking experience
- Tez No: 718151
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ALKAN BALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma yürünebilirlik kavramının, Walter Benjamin'in pasajlar kitabında ele aldığı flaneur tiplemesi üzerinden tartışılarak, kentsel tasarımdaki önemine vurgu yapmaktadır. Kentlerde yürünebilirlik modern insanın sağlıkla yaşantısını sürdürebilmesi için önemlidir. Günlük yaşantımızdaki hareket eksikliği, kentlerimizin yaya öncelikli tasarlanmamış olmasından kaynaklanmakta, obezite, kalp rahatsızlıkları vb. hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Kentlerde yürünebilirlik uzun zamandır kentsel tasarımda önemli unsur olarak kabul edilmektedir. Flaneur karakterinin ortaya çıkışı Paris'in yürünebilir kent olmasıyla mümkün olmuştur. Bu çalışmada Flaneur'un yürüyüşü yöntem olarak kullanılmış, Konya kentinde yürünebilirlik araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of the concept of walkability in urban design by discussing it through Walter Benjamin's flaneur typing in his book of passages. Walkability in cities is important for modern people to lead a healthy life. The lack of movement in our daily life is due to the fact that our cities are not designed primarily for pedestrians, obesity, heart diseases, etc. invites diseases. Walkability in cities has long been recognized as an important element in urban design. The emergence of the flaneur character was made possible by the fact that Paris was a walkable city. In this study, Flaneur's gait was used as a method and walkability was investigated in the city of Konya