Kadınlarda stres üriner inkontinans şiddetinin insülin benzeri büyüme faktörü-1 ve kor stabilizasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stress urinary incontinence intensity on insulin-like growth factor-1 and core stabilization in women
- Tez No: 718167
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, stres üriner inkontinans şiddetinin, insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) ve kor stabilizasyon üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya stres üriner inkontinans teşhisi konan 65 kadın (yaş ortalaması: 43,52±7,01 yıl) dâhil edilmiştir. Stres üriner inkontinans (SÜİ) şiddetini değerlendirmek için İnkontinans Şiddet İndeksi (İŞİ) kullanılmıştır. Değerlendirmede katılımcıların kor stabilizasyon seviyesi Sharmann'ın geliştirdiği 5 seviyeli kor stabilizasyon testi ile değerlendirilmiştir. IGF-1 düzeyinin belirlenmesi için Enzyme–Linked Immunosorbent Assay kiti kullanılmıştır. İnkontinans Şiddet İndeksi sonuçlarına göre katılımcıların 27'si (%41,5) hafif, 34'ü (%52,3) orta, 4'ü (%6,2) şiddetli olarak tespit edilmiştir. İŞİ gruplarının IGF-1 sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). İnkontinans Şiddet İndeksi gruplarının kor stabilizasyon seviyeleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,0001). Bu çalışmanın sonucunda inkontinans şiddeti yüksek olan kadın katılımcılarda kor stabilizasyon seviyelerinin azaldığı ama IGF-1 değerleri üzerine etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of stress urinary incontinence severity on insulin-like growth factor-1 (IGF-1) and core stabilization. The study included 65 women with stress urinary incontinence patient (mean age: 43.52±7.01 yrs). Incontinence Severity index (ISI) was used to evaluate the Stres Urinary Incontinence severity. The core stabilization level of the subjects was evaluated with the 5- level core stabilization test developed by Sharmann. Enzyme-linked Immunosorbent Assay kit was used to determine the level of IGF-1. According to ISI results 27 (41.5%) mild, 34 (52.3%) moderate, and 4 (6.2%) severe. No statistically significant difference was found between the IGF-1 results of the ISI groups (p>0.05).