Blok zincir teknolojisinin öğrenimi için bir simülatör tasarımı
Designing a simulator for learning blockchain technology
- Tez No: 718168
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte ve birçok alanda etkisini göstermektedir. Bu alanlardan biri de finanstır. Finansal teknolojiler zaman ilerledikçe etki alanını yükseltmekte ve birçok insana da doğrudan ya da dolaylı olarak dokunmaktadır. Günümüzde finansal teknolojiler arasında popüler olanlardan biri de blok zincir teknolojisidir. Blok zincir ile finansal alanda birçok kullanıcıya çözüm odaklı bir hizmet sunma hedefi bulunmaktadır. Fakat bu teknoloji yeni olduğu için tüm dünyada gelişim göstermeye ve etki alanını büyütmeye devam etmektedir. Bu tezde finansal teknolojilerin ne olduğu, kullanım alanları, bu teknoloji içerisinde blok zincirin yeri, blok zincir teknolojileri, kullanım alanları ve bu teknoloji ile geliştirilen ürünlerin incelenmesi, bu incelemenin ardından blok zincir teknolojisinin temel fonksiyonları, yapılan transactionlar, transactionların durum değişiklikleri, ağ yapısı ve bu yapı içerisinde bulunan veri ve kayıt dolaşımı incelenecek ve bu kavramları somutlaştırabilmek adına bir simülatör yapılmıştır. Simülatör ile bahsedilen tüm bu yapı taşları somutlaştırılmış olacak ve anlaşılır, bahsedilen kavramları somutlaştıran bir yapı kurgulanmış olacaktır. Somutlaştırmayı pekiştirebilmek adına örnek uygulamalar da simülatör üzerinde gösterilmiş ve detayları ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology is developing day by day and shows its effect in many areas. One of these areas is finance. Financial Technologies are increaing in their area and it influences all of the areas and touch many people directly or indirectly. Today, Blockchain is one of the popular technology among financial technologies. There is a goal of providing a solution oriented servise to many users in the financial area with blockchain. However, this technology is new so it continues to develop and expand its area and affects all over the World. In this thesis, it was planed to examine what financial Technologies are and their usage areas, the effect of blockchain in this technology, blockchain Technologies, it's usage areas and products that developed with this technology. Also the basic functions of the blockchain technology, the transactions' property, the state of changes of the transactions, the network structure and these transactions record in this structure will be examined in the simulator. All these buildings will be shown by the simulator and this way it will be easy to undestand this structure and also lots of examples about blockchain's structure was shown on the simulator and detailed.