Sınırda Kişilik Bozukluğu ile İkiuçlu (Bipolar) II Bozukluğu arasındaki ilişkiler; duygulanım, kendilik temsili, dürtüsellik ve savunma düzenekleri kapsamında bir karşılaştırma
Relations between Borderline Personality Disorder and Bipolar II Disorder; a comparison in the context of affect, self representation, impulsivity and defense mechanisms
  1. Tez No: 718180
  2. Yazar: LEMAN ELİF AYBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
BB ve SKB, gerek fenomenoloji gerek tedaviye cevapları, gerekse ayırıcı tanı bakımından bir biri ile yakından ilişkili ruhsal bozuklulardır. Bu alanda özellikle benzeşen ve ayrışan yönlerin saptanmasında güçlükler bulunmaktadır. Bu çalışmada Sınırda Kişilik Bozukluğu(Borderline Kişilik Bozukluğu) (SKB) ile İkiuçlu II (BB II)Bozukluğu arasındaki ilişkiler projektif yöntemler ve psikodinamik kuram esas alınarak incelenecektir. İki psikopatoloji arasındaki ilişki ve karşılaştırma duygulanım, kendilik temsili, dürtüsellik ve savunma düzenekleri kapsamında yapılacak, kişilerin bu değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğine psikodinamik kuram bağlamında bakılacaktır. Çalışmadaki katılımcılar DSM-V tanı kriterlerine göre Sınırda Kişilik Bozukluğu ( 30 hasta) ile BB II tanısı almış (30 hasta)olan toplam 60 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar 18-65 yaş grubunda vatandaşlık ve dil konusunda eşleştirilmiş kişilerdir. Çalışmada, uygulamalar için, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Genel Psikiyatri Poliklinikleri) ve İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Psikiyatri Poliklinikleri'nde Sınırda Kişilik Bozukluğu ve Bipolar II Bozukluğu tanısı almış olgulardan veri toplanmıştır. Çalışmaya dahil olan katılımcılardan“Gönüllü Onam Formu”ve“Sosyodemografik Bilgi Formu”'nu doldurmaları istenmiştir. Ardından değerlendirmeler için Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) uygulanmıştır. Uygulanan testler Fransız Okulu'na bağlı kalınarak, içerik analizi yöntemi ve istatistik analizleriyle değerlendirilmiştir. Sınırda Kişilik Bozukluğu ile İkiuçlu (Bipolar) II Bozukluğu arasındaki ilişkilere psikodinamik kuram çerçevesinde bakılmıştır. Bu değerlendirmelerin sonucunda ise iki tanı arasında karışıklık söz konusu olduğunda SKB'yi yordamak için dürtüsellikte yoğunluğa, sınır kaybı ve kendilik temsilindeki dağınıklığa ve tanıya özgü baskın savunmalara bakılması önerilmektedir. İki tanının birlikteliği, tedaviyi zorlaştırıp işlevselliği düşürdüğünden psikiyatrik tanı kriterlerini projektif yöntemler ve psikodinamik kuramla araştırmanın önemi vurgulanmak istenmiştir. Dürtüselliğin yoğunluğu, kendilik temsili ve savunma düzenekleri açısından belirgin ve anlamlı bir farklılık gözlendiği için iki tanının aynı spektrumda değil, farklı tanılar olarak kavramlaştırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between Borderline Personality Disorder (Borderline Personality Disorder) (BPD) and Bipolar II (BD II) Disorder will be examined based on projective methods and psychodynamic theory. The relationship and comparison between the two psychopathologies will be made within the scope of affect, self-representation, impulsivity and defense mechanisms, and whether people differ in terms of these variables will be examined in the context of psychodynamic theory. The participants in the study consisted of 60 people who were diagnosed with Borderline Personality Disorder (30 patients) and BD II (30 patients) according to DSM- 5 diagnostic criteria. Participants are people aged 18-65 who are matched in citizenship and language. In the study, for applications, Data were collected from cases diagnosed with Borderline Personality Disorder and Bipolar II Disorder at the T.C. Ministry of Health, Istanbul Provincial Health Directorate, Istanbul Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital (General Psychiatry Polyclinics) and Istanbul Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital General Psychiatry Polyclinics. Participants included in the study were asked to fill in the“Voluntary Consent Form”and“Sociodemographic Information Form”. Then, Rorschach Test and Thematic Perception Test (TAT) were applied for evaluations. The tests applied were evaluated by content analysis method adhering to the French School and statistical analysis. Relationships between Bipolar II Disorder and BPD have been examined within the framework of psychodynamic theory. As a result of these evaluations, it is recommended to look at the intensity of impulsivity, loss of boundaries and disorganization in self-representation, and specific dominant defenses to predict BPD when there is confusion between the two diagnoses. Since there is a clear and significant difference in the intensity of impulsivity, self-representation and defense mechanisms, it is thought that the two diagnoses should be conceptualized as different diagnoses, not in the same spectrum.