Effect of encapsulation techniques on powder characteristics and aroma retention of Pistacia terebinthus L. fruit oil
Kapsülleme tekniklerinin menengiç meyve yağının toz özellikleri ve aroma tutma üzerine etkisi
- Tez No: 718182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK, DR. HİCRAN UZUN KARKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, maltodekstrin: arap zamkı oranı ve enkapsülasyon tekniklerinin menengiç meyvesi yağının toz özellikleri ve aroma tutma üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yağ/su emülsiyonlarını hazırlamak için farklı maltodekstrin:arap zamkı (25:75, 50:50, 75:25) oranları kullanılmıştır. Yağ ve duvar malzemesi içerikleri sırasıyla %10 ve %20'de sabit tutulmuştur. En yüksek emülsiyon stabilitesi, düşük kremalaşma indeksi, düzgün ve küçük boyut dağılımı ile 25:75 maltodekstrin: arap zamkı oranında elde edilmiştir. Kapsülleme teknikleri olarak püskürterek kurutma , püskürterek dondurarak kurutma ve dondurarak kurutma kullanıldı ve kapsülleme verimliliği, kurutma verimi, toz özellikleri ve aroma tutma performansı karşılaştırılmıştır. Ultrasonik ve/veya iki akışkan nozüllü püskürtmeli kurutmada kapsülleme verimliliği (>%90), püskürterek dondurarak kurutma ve dondurarak kurutma ile elde edilenlerden önemli ölçüde daha yüksek elde edilmiştir.Ancak kurutma verimi, ultrasonik nozül (%45.27) ve iki akışkanlı nozül (%74.27) ile püskürterek kurutmada;püskürterek dondurarak kurutma (%84.40) ve dondurarak kurutma (%95.39) ile elde edilenlere göre önemli ölçüde daha düşüktü. Ultrasonik nozüllü püskürtmeli kurutmada (%73.19), dondurarak kurutma (%24.45) ve püskürtmeli dondurmalı kurutmaya (%14.23) göre daha yüksek uçucu tutma ile sonuçlandı.α-pinene ve linalool, diğerleri arasında neredeyse %100 ile en çok tutulan bileşenlerdir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the effect of maltodextrin: gum arabic ratio and the encapsulation techniques on powder characteristics and aroma retention of terebinth fruit oil. Different ratios of maltodextrin: gum arabic (25:75, 50:50, 75:25) were used to prepare oil-in-water emulsions. The oil and the wall material contents were kept constant at 10% and 20%, respectively. The highest emulsion stability was obtained at maltodextrin:gum arabic ratio of 25:75 with its low creaming index, uniform and small size distribution. Spray-drying (SD), spray-freeze drying (SFD) and freeze-drying (FD) were used as encapsulation techniques and encapsulation efficiency, drying yield, powder characteristics and aroma retention were compared. The encapsulation efficiency (>90%) in SD with ultrasonic and/or two fluid nozzle was significantly higher than those obtained by SFD and FD. However, the drying yield was significantly lower in SD with ultrasonic nozzle (45.27%) and two-fluid nozzle (74.27%) than those obtained by SFD (84.40%), and FD (95.39%). SD with ultrasonic nozzle resulted in higher volatile retention (73.19%) than FD (24.45%) and SFD (14.23%). The α-pinene and linalool are the most retained components with almost 100% among the other ones.