Ein modell zur elastizität von DNA-Ketten
DNA zincirlerinin esnekliğinin bir modeli
  1. Tez No: 718253
  2. Yazar: YAHYA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL KARBACH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Bergische Universität Wuppertal
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kuvvet ve tork uygulaması yoluyla DNA'nın mekanik özelliklerine ilişkin deneysel araştırmalar çok karmaşık bir davranışa işaret etmektedir. Bu nedenle, istatistiksel mekanik için modeller oluşturulmuştur. Bu çalışmanın amacı, yeni bir bakış açısı kullanarak DNA'nın istatistiksel mekaniği hakkında bir fikir edinmektir. Burada kullanılan yöntem, istatistiksel olarak etkileşime giren parçacıkların oluşması veya yok edilmesiyle gerilim, burulma veya ısının neden olduğu zincirdeki tüm değişiklikleri tanımlamaya izin verir. Tüm deformasyonlar mikroskobik olarak ayrıklaştırılmıştır. Farklı deformasyon türleri, farklı parçacıklar tarafından temsil edilir. Birinci bölümde, çalışma DNA'nın yapısını ve en önemli özelliklerini konu almaktadır. Deneysel sonuçlar da sunulmuştur. Bir sonraki bölümde, istatistiksel olarak etkileşen parçacıkların metodolojisi açıklanmış ve en önemli denklemler türetilmiştir. Sunulan metodoloji daha sonra uygulanmakta ve DNA'nın istatistiksel mekaniğini açıklamak için çeşitli modeller kurulmaktadır. Bu modellerden bazıları daha önce [23]'te sunulmuştur. Bu çalışma, matematiksel-fiziksel gelişmelerin bilimsel çıkış noktasını ve motivasyonunu temsil etmektedir. Son bölümde, modeller deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Experimental investigations with regard to the mechanical properties of DNA through the application of force and torque indicate a very complex behavior. Therefore, models for the statistical mechanics were constructed. The aim of this study is to gain an insight into the statistical mechanics of the DNA by use of a novel perspective. The method used here allows to describe all changes in the chain caused by tension, torsion or heat by generation or annihilation of statistically interacting particles. All deformations are discretized microscopically. Different types of deformations are represented by different particles. In the first section, the study thematizes the structure and most important properties of DNA. The experimental results are also presented. In the next section, the methodology of statistically interacting particles is explained and the most significant equations are derived. The methodology presented is being applied afterwards, and various models are set up to explain the statistical mechanics of DNA. Some of these models have already been presented in [23]. This work represents the scientific starting point and the motivation for the mathematical-physical developments. In the last section, the models are compared with experimental results.