Peptitle mineralizasyonu desteklenmiş flor jelin süt dişi minesinde remineralizasyona etkisinin micro CT, SEM, PLM kullanılarak in vitro analizi
In vitro analysis of the effect of peptide-supportedfluor gel on remineralization in dairy enamel usingmicro CT, SEM, PLM
- Tez No: 718267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENKHAN BAL, PROF. DR. KAAN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışma karyojenik pH döngüsünün taklit edildiği bir ortamda, flor jele katılan mineralizan peptit olan MPP3'ün, süt dişi minesindeki remineralizasyon etkinliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Mineralizan peptidin gerek tek başına kullanımı ile gerekse de flor jel ile kombine kullanımı sonrasında sağlam minede demineralizasyona olan direncinin artırılması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra flor jele mineralizan peptit eklenerek florun geleneksel kullanımına göre daha üstün remineralizasyon yeteneğine sahip bir formülasyon oluşturulmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: 40 adet süt molar diş kronu, suyla soğutma altında hassas kesici kullanılarak mine-sement birleşim noktasından kesilmiş ve bukkal yüzeyleri açıkta olacak şekilde akrilik bloklara gömülmüştür. Örnekler rastgele 4 gruba ayrılıp numaralandırılmıştır. Gruplar; Grup 1: kontrol, Grup 2: ticari flor jel (12,500 ppm F), Grup 3: %10 MPP3 jel, Grup 4: ticari flor jel (12,500 ppm F)+MPP3 şeklindedir. Başlangıç mikrosertlik ve micro-CT analizi ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ilk ölçümlerin ardından örneklerin bukkal yüzeyinde çalışma için ayrılmış 3mm×3mm'lik alana 4dk remineralizasyon ajanları uygulanmış olup, kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmamıştır. Örnekler 37°C 'de 4 hafta süren pH döngüsünde kalmıştır. 4 hafta sonunda sırasıyla mikrosertlik, micro-CT, PLM, SEM analizleri yapılmıştır. Bulgular: Bu tez çalışmasında ticari flor jele eklenmiş MPP3'ün ticari flor jelin tek başına kullanımına kıyasla demineralizasyona olan direncini artırmada başarılı olduğu saptanmıştır. Mikrosertlik analizi sonuçlarına göre MPP3'in tek başına ve flor jele eklenerek kullanımının minenin mikrosertliğini artırdığı tespit edilmiştir. Micro-CT sonuçlarına göre MPP3'ün karyojenik pH döngüsüne rağmen minede mineral yoğunluğunu korumada başarılı olduğu bulunmuştur. MPP3 ilave edilen grupta anlamlı derecede lezyon derinliğinin düşük olduğu PLM sonuçlarında görülmüştür. SEM görüntülerinde morfolojik bir fark tespit edilememiştir. ii Sonuç: MPP3'ün flor jele ilavesinin, flor jelin çürükten koruyucu etkinliğini ve remineralizasyon kapasitesini artırdığı tespit edilmiştir. Minenin fiziksel özelliklerini geliştirebilecek potansiyel bir ajan olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to increase the remineralization efficiency of MPP3, mineralizing peptides added to fluorine gel and fluoride gel in primary tooth enamel in an environment where a cariogenic pH cycle is mimicked. It is aimed to increase the resistance of mineralizing peptide to demineralization in intact enamel, either alone or in combination with fluoride gel. In addition, by adding a mineralizing peptide to the fluorine gel, it was desired to create a formulation with a superior remineralization ability compared to the traditional use of fluoride. Materials and Methods: 40 primary molar crowns were cut from the enamelcementum junction using a precision cutter under water cooling and embedded in the acrylic block with their buccal surfaces exposed. The samples were randomly divided into 4 groups and numbered. The groups were; Group1: control, Group2: commercial fluoride gel (12,500 ppm F), Group3: 10% MPP3 gel, Group4: commercial fluoride gel (12,500 ppm F)+MPP3. Initial microhardness and micro-CT analysis measurements were made. Remineralization agents were applied to the 3mm×3mm area on the buccal surface of the samples, as indicated in the groups, for 4 minutes, respectively, and no application was made to the control group. Samples remained in a pH cycle at 37°C for 4 weeks. After 4 weeks, microhardness, micro-CT, PLM, and SEM analyzes were performed, respectively. Results: In this thesis, it was determined that MPP3 added to commercial fluoride gel was successful in increasing the resistance to demineralization compared to the use of commercial fluoride gel alone. According to the results of microhardness analysis, it was determined that the use of MPP3 alone and added to fluorine gel increased the microhardness of the enamel. According to micro-CT results, MPP3 was found to be successful in maintaining mineral density in enamel despite the cariogenic pH cycle. It was observed in the PLM results that the lesion depth was significantly iv lower in the MPP3 added group. No morphological difference could be detected in SEM images. Conclusions: The addition of MPP3 to fluoride gel has been shown to increase the caries protective efficacy and remineralization capacity of fluorine gel. Also MPP3 seems to be a potential agent that can improve the physical properties of enamel.