The effect of innovation participation and authentic leadership on job satisfaction
İnovasyon katılımı ve otantik liderliğin iş tatminine etkisi
- Tez No: 718268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada otantik liderliğin etkisi altında iş tatmininin yenilikçi katılımın aracılık rolü araştırılmış, bu amaçla 400 kişiden anket ile veri toplanmış, araştırmada öncelikle kullanılan ölçekler, yapı geçirgenliği ve güvenirliği test edilmiştir. Bu amaçla keşif faktör analizi Doğrulayıcı faktör analizi ile keşif faktör analizi güvenlik analizi yapılmıştır. Daha sonra araştırma modeli yapısal eşitlik modeli ile yapısal eşitlik test edilmiştir. Yapısal eşitlik modelinin analizi sonucunda otantik liderliğin iş tatminini anlam olarak etkilediği tespit edilmiştir. otantik liderliğin yenilikçi katılımı etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Yenilikçi katılımda iş tatmini belirlenmiştir. Makro yöntemle süreç aracılık otantik liderlik iş tatmininin etkisi altında yenilikçi katılımın aracılık rolü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Authentic leadership in this study job satisfaction under its influence the mediating role of innovative participation was investigated, for this purpose from 400 people data was collected with a questionnaire, in research Firstly scales used, structure permeability, and reliability has been tested. For the purpose Discovery factor analysis Discovery element evaluation with positive element evaluation security assessment remained done. One after that, research model structural equality the structural equation with model has been tested. Underlying equivalence simulation such because of the analysis genuine management work enjoyment as meaning has remained found of affect. Genuine management innovative participation to the finding that it affects it has been reached.in innovative participation job satisfaction has been determined. Process mediation by macro method authentic leadership job satisfaction under its influence the mediating role of innovative participation has been found.