Ebeveynlerin çocuklarına etkileşimli kitap okuma becerilerinin incelenmesi
Review of parents' interactive book reading skills for their children
  1. Tez No: 718288
  2. Yazar: BETÜL SENA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ev ortamı, okul öncesi çocukların dil ve okuryazarlık becerilerinin temellerinin atıldığı yerdir. Ev ortamını kolayca kaliteli noktalar haline getirebilecek en iyi uygulamalardan biri etkileşimli kitap okumadır. Bu araştırma, ebeveynlerin çocuklarına etkileşimli kitap okuma becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri bir çevrimiçi anket formu (Google Form) ile toplanmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan; demografik bilgi formu ve etkileşimli kitap okuma becerileri formu ile toplanmıştır.Veriler, IBM SPSS 26.0 programı ile tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, yüzde, minimum, maximum, ortanca değerler) yöntemler, korelasyon analizi ve Post Hoc testi kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik analizi Shapiro-wilk testi ile belirlenmiştir. Analizlerde Kruskal-wallis Mann-whitney u bağımsızlık testi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya katılmaya gönüllü okul öncesi çocuğu olan 50 anne 50 babadan oluşan 100 ebeveyn oluşturmuştur. Katılımcıların çoğunluğunu 31-35 yaşları arasında, üniversite mezunu, bir çocuk sahibi, orta gelir düzeyinde ve her gün kitap okuduğunu ve çocuklarıyla günlük 1-2 saatlik kaliteli zaman geçirdiğini bildiren ebeveynler oluşturmaktadır. Ebeveynlerden etkileşimli kitap okuma anketine verdikleri yanıtlarla ortalama bir toplam puan elde edilmiştir. Annelerin toplam puan ortalaması 3,56 olurken, babaların 2,73'tür. Anket verilerini değerlendirme puan aralığına göre annelerin“sık sık”, babaların“ara sıra”etkileşimli kitap okuma uyguladıkları tespit edilmiştir. Elde edilen etkileşimli kitap okuma toplam puanları; eğitim düzeyi, annelik-babalık rolü, sosyoekonomik düzey, çocuk sayısı, kaliteli zaman geçirme süresi, kitap okuma sıklığı ile karşılaştırılmıştır. Annelik-babalık rolü, eğitim düzeyi ve kitap okuma sıklığıyla anlamlı farklılık bulunurken; sosyoekonomik düzey, çocuk sayısı ve kaliteli zaman geçirme süresiyle anlamlı farklılık bulunamamıştır. Elde edilen bulgular alanyazın doğrultusunda tartışılmış, ardından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Home environment is the foundation of the language and literacy skills of preschoolers. One of the best practices that can easily make home media quality points is interactive book reading. This research was conducted to examine the ability of parents to read interactive books to their children. The research data is collected with an online survey form (Google Form). The demographic information form prepared by researchers is collected with the interactive book reading skills assessment form. Data identifier with IBM SPSS 26.0 program (average, standard deviation, percentage, minimum, maximum, Middle values) methods were analyzed using correlation analysis and Post Hoc testing. The normality analysis was determined by the Shapiro-wilk test. The analysis used the Kruskal-wallis Mann-whitney independence test. The sample of the study was 100 parents, 50 mothers and 50 fathers, who were pre-school children who were willing to participate in the study. The majority of the participants 31-35 are parents who have a university degree, a child, a medium income level, and are reporting that they read books every day and spend 1-2 hours of quality time with their children. An average total score was achieved with parents' responses to the interactive book reading questionnaire. Mothers have a total score average of 3,56, while fathers have 2,73. According to the rating range of survey data, it has been determined that mothers“frequently”and dads“occasionally”apply interactive book reading. Obtained interactive book reading total scores; education level, mom-dad role, socioeconomic level, number of children, quality of time spent, frequency of reading boks. There was a significant difference in mom-dad role, education level, book reading frequency, and no significant difference in socioeconomic level, quality time spend, number of children. The findings obtained were discussed in accordance with the field, followed by suggestions.