Kamu ihale sözleşmelerinin yükleniciden kaynaklı sona erme halleri
The public procurement contracts' sourced from the contractor states of expiration
  1. Tez No: 718300
  2. Yazar: ZOZAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kamusal ihtiyaçlar ve kamu hizmetleri doğası gereği devlet eli ile sağlanması zorunluluk teşkil eden ihtiyaçlardır. Fakat kamusal ihtiyaç ve hizmetlerin çokluğu ve çeşitliliği sebebi ile özel hukuk kişisi olan kişiler aracılığı ile temin edilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaca bağlı olarak doğan kamu ihale sözleşmeleri bir tarafı idare iken diğer tarafı özel hukuk kişisi olan sözleşmelerdir. 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda bulunan sonlanma nedenleri; sözleşmenin izinsiz devri, yüklenicinin ölümü, iflası, ağır hastalığı, tutukluluğu, mahkûmiyeti, mali acz içinde olması ve yasak fiil ve davranışlarda bulunmasıdır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununda bulunan sonlanma nedenleri ise ifa, ibra, yenileme, sözleşme taraf sıfatlarının birleşmesi, kusurlu imkânsızlık ve takastır. Sözleşmenin feshedilmesi neticesinde idare tarafından yükleniciye ait teminatlar gelir kaydedilmek sureti ile genel hükümler çerçevesinde tasfiye işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sözleşmenin feshi ve tasfiye sürecinde uygulanacak hukuki disiplini tespit edilirken sözleşme taraflarının eşitliği ve kamu yararının üstün tutulması önceliği arasında bir denge kurularak, öncelikle kamu ihale mevzuatı esasları, hüküm bulunmayan hallerde ise borçlar hukuku mevzuatı esasları dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Public needs and public services are, by their nature, needs that are obligatory and must be provided by the state. However, due to the multiplicity and diversity of public needs and services, it was necessary to provide them through private law persons. The public procurement contracts arising from this need are the contracts of private private law persons during the administration of one party. The reasons for termination in the Numbered by 4735 Public Procurement Contracts Code; Unauthorized transfer of the contract, death, bankruptcy, serious illness, detention, conviction of the contractor, being in financial insolvency and engaging in prohibited acts and behaviors. The reasons for termination in the Numbered by 6098 Turkish Code of Obligations are performance, release, renewal, merger of the adjectives of contract parties, defective impossibility and exchange. As a result of the termination of the contract, the guarantees belonging to the contractor are recorded as income by the administration, and liquidation procedures are carried out within the framework of the general provisions. While determining the legal discipline to be applied in the termination of the contract and the liquidation process, a balance should be established between the equality of the contracting parties and the priority of keeping the public interest above, and the principles of the public procurement legislation should be taken into account, and in cases where there is no provision, the principles of the law of obligations should be taken into account.