Üretim işletmelerinde performans yönetimine iç denetimin katkısı ve bir uygulama
Contribution of internal audit to performance management in production businesses and an application
- Tez No: 718299
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT PEHLİVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Değerlendirme, işletmelerde çeşitli organizasyonel kararların alınabilmesi için kullanılan süreçlerden biridir. Değerlendirmenin süreç şeklinde uygulanması ve çalışanların bu sürece dahil edilmesi dinamik ve nitelikli sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Bu sonuçlar işletmenin yönetim süreci, örgütsel hedeflere ulaşma ve işletmeye rekabet avantajı sağlama noktasında önemlidir. İşletmelerin başarısında ve hayatta kalabilmeleri noktasında önemli bir yere sahip olan performans değerlendirmesi sürekli artan kullanım alanı ile hayatlarımıza girmiştir. Bugün tüm işletmelerde bulunan insan kaynakları yönetimi olarak adlandırılan birimlerde işlenen konuların başında performans değerlendirmesi ve performans yönetim sistemi kavramları gelmektedir. Bireylerin ve ekip performanslarının değerlendirilmesi, performans yönetimi sisteminin teknolojik gelişmelere ayak uydurarak, stratejik ve sistemli bir şekilde insan kaynakları yönetimi ile birlikte işletme tarafından uygulanması başarı ve süreklilik hedefleyen işletmeler için elzemdir. Bir yönetsel süreç olan iç denetim faaliyetini etkili şekilde gerçekleştiren işletmelere bakıldığında, iç denetimin performans yönetimine sağladığı olumlu etki dikkat çekmektedir. Kontrol süreçlerini değerlendiren, riskleri tespit eden ve öneriler sunarak işletmeye katma değer sağlayan iç denetim faaliyeti performans yönetimi içeriğindeki aksaklıkların giderilmesine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Evaluation is one of the processes that used to make various organizational decisions in businesses. The implementation of the evaluation in the form of a process and involving the employees in this process ensures dynamic and qualified results. These results are important in the management process of the enterprise, achieving organizational goals and giving the business competitive advantages. Performance evaluation, which has an important place in the success and survival of enterprises, has entered our lives with its ever increasing usage area. Performance management and performance evaluation system concepts are one of the main issues covered in the so called human resources management units in all companies today. Evaluation of individuals and team performance, keeping up with the technological developments of the performance management system, strategically and systematically with human resources management is essential for businesses aiming for success and continuity. When looking at the businesses that carry out internal audit activity effectively, which is a managerial process, the positive effect of internal audit on performance management is noted. The internal audit activity, which evaluates control processes, identifies risks and provides added value to the business by offering suggestions, contributes to the elimination of the deficiencies in the content of performance management.