Acil tıp asistanlarında kısa eğitim modeli ile aort ve mitral kapak yetmezliğin değerlendirilmesi
Evaluation of aortic and mitral valve failure with A brief training model in emergency medicine assistants
  1. Tez No: 718338
  2. Yazar: GÖRKEM KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp kapak patolojileri ve buna bağlı gelişen kalp yetmezliği kalbin yapısal veya fonksiyonel anormalliklerden kaynaklanan ve efor dispnesi, senkop, göğüs ağrısı gibi acil servise sık başvurulan semptomları ortaya çıkaran klinik bir durumdur. Kapak patolojilerinin erken dönemde tanınması hem semptomların altında yatan patolojiyi saptamak hem de erken tedavi ile kalp yetmezliğine ilerlemeden tedavi edebilmek açısından oldukça önemlidir. Ayaktan tedavi ve hospitalizasyon ihtiyacı düşünüldüğünde ve bunların yanında pahalı cihaz tedavi uygulamları eklendiğinde devasa boyutlarda bir sağlık haracamasına neden olacağı aşikardır. Erken tanı koymada avantajlarının olması, hasta başında hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilir olması sebebiyle acil servis asistanlarının USG ile kalp kapakları ve dolayısıyla kalp yetmezliğini değerlendirmeleri çok önemlidir. Bu araştırmada acil tıp asistanlarında kısa eğitim modeli ile yapılan kardiyak USG eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Method: Prospektif deneysel olarak tasarlanan çalışmamızda İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde kapak patolojilerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi konusunda eğitimi olmayan ancak kalp duvarlarını ve boşluklarını tanıyan acil tıp asistanlarına kısa video eğitim modeli öncesi kapak patolojilerine tanıma seviyesini ölçmek amacıyla bir öntest uygulandı (pretest). Çalışmaya katılmayı kabul eden İKÇÜ acil tıp kliniği asistanları dahil edildi. Çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul etmemiş kişiler ve ilk test, post test ve eğitim aşamalarından herhangi birine katılamamış olanlar dahil edilmedi. Pretestte kapak yetmezliği örnekleri içeren 30 adet patolojik ve 10 adet de patolojik olmayan toplam 40 vakaya ait doppler görüntüleme klibi sunuldu. Her vaka için izlenen video görüntülemelerde patoloji olup olmadığı, patoloji varsa hangi kapakta olduğu ve patolojinin özelliği soruldu. Testler tamamlandıktan sonra toplandı ve veriler veritabanına kaydedildi. Bir sonraki aşamada 5 yılı aşkındır eğitmenlik deneyimi olan acil tıp derneğinde 7 yıllık sertifikalı eğitmenlik yapan tek bir acil tıp uzmanı tarafından pre-testte sunulan video kliplerden farklı olarak kapak yetmezliği örneklerini içeren 30 dakikalık teorik eğitim verildi. Kısa eğitim modeli video, yazılım desteği ile güçlendirildi. Öncelikle kalbin çevresinin anatomik yapıları tanıtıldı ve görüntülerle pekiştirildi. Devamında tüm kapaklar ve bunları ilgilendiren her patoloji en az 1 görüntü örneği ile gösterilecek şekilde anlatıldı. Eğitimi takiben asistanlar tekrar eğitimin başında sunulan teste tabi tutuldu (posttest). Asistanlar testte uygulanan patolojik ve normal videoların sayıları ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmayıp önceden kör olarak alındı. Eğitim öncesi ve sonrası verilen cevaplar arasındaki farklar istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Yaş dışında diğer paramatrelerin normal dağılıma uygun bulunması sebebiyle sonuçları değerlendirirken bağımlı gruplar için 'eşleştirilmiş t testi' ile değerlendirmeye uygun görülmüştür. Böylece eğitimin öğrenme üzerindeki etkinliği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Heart failure and valve abnormalities are a clinical condition caused by structural or functional cardiac abnormalities, caused by low cardiac output and increased intracardiac pressure during exertion or rest. The rate of increase in the prevalence of heart failure in developed and developing countries tends to threaten public health in the future. Considering the need for outpatient treatment and hospitalization, as well as expensive device treatment applications, it is obvious that it will cause a huge health expenditure. Since it has advantages in early diagnosis and can be applied quickly and easily at the bedside, it is very important for emergency room residents to evaluate the heart valves and therefore heart failure with USG. In this study, it is aimed to evaluate the effectiveness of cardiac USG training with short training model in emergency medicine assistants. Material and Method: In our prospective experimental study, a pretest was applied to emergency medicine assistants who were not trained in the evaluation of valve regurgitation by ultrasonography but knew the heart walls and cavities in the Emergency Medicine Clinic of İKÇÜ Atatürk Training and Research Hospital before the short training model (pretest). Emergency medicine assistants who agreed to participate in the study and participants who attended all tests and training were included. Persons who voluntarily agreed to participate in the study and those who could not participate in any of the initial testing, post-testing and training stages were not included. A total of 40 cases including 30 pathological and 10 non-pathological cases including valve motion defects and heart failure samples at pretest were presented. For each case, it was asked whether there was pathology in the video images watched, if there was pathology, in which valve it was and the characteristics of the pathology. After the tests were completed, they were collected and the data was saved in the database. In the next stage, a 30-minute theoretical training was given with examples of valve movement defects and heart failure, unlike the video clips presented in the pre-test, by a single emergency medicine specialist who has been a 7-year certified trainer in the emergency medicine association, which has been a trainer for more than 5 years. The short training model was strengthened with video and computer-aided programs. First of all, normal anatomical structures were examined, and then reinforcement was made with images of pathological events. Following the training, the assistants were again subjected to the test presented at the beginning of the training (posttest). The assistants did not have any information about the number of pathological and normal videos performed in the test and were taken blindly beforehand. The differences between the answers given before and after the training were compared with statistical methods. Due to the fact that the parameters other than age were found to be suitable for the normal distribution, when evaluating the results, it was deemed appropriate to evaluate with the 'paired t test' for dependent groups. Thus, the effectiveness of education on learning was evaluated.