Kamu, sağlık ve yatırım harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkileri: 1980-2020 dönemi Türkiye örneği
The effects of public, health and investment expenditures on economic growth: The example of Turkey in 1980-2020 period
- Tez No: 718347
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BAŞKONUŞ DİREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Türkiye için 1980-2020 yılları arasındaki veriler kullanılarak nedensellik testleri, etki-tepki analizi ve DOLS modelleri ile uzun dönemde kamu, sağlık ve yatırım harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sonuç olarak; uzun dönemde kamu harcamalarından ekonomik büyümeye doğru bir nedensellik yoktur. Etki-tepki analizinden, ekonomik büyümedeki şokların uzun vadede sağlık ve yatırım harcamalarını etkilemediği sonucuna varılmıştır. DOLS modeli uygulanarak, kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki uzun vadeli etkileri incelenmektedir. DOLS uzun dönemde hem sağlık harcamaları ile yatırım harcamaları hem de ekonomik büyüme arasında pozitif bir ilişkiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between public, health and investment expenditures and economic growth in the long run was investigated using data from 1980-2020 for Turkey with causality tests, impulse-response analysis and DOLS models. As a result, there is no causality from public expenditures to economic growth for long run. From impulse-response analysis, it is concluded that shocks in economic growth have not long run effect on health and investment expenditures. By applying DOLS model, the long-term effects of public expenditures on economic growth are examined. DOLS was reached a positive correlation between both health expenditures and investment expenditures and economic growth in the long run.