Negatif din özgürlüğü
Negative freedom of religion
- Tez No: 718401
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Toplumun, gündelik yaşamın ve hukukun laikleşmesi ile modernleşme ve modern devlet arasında göz ardı edilemez bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bağlantı mutlak bir belirleme ilişkisi olmasa da modern hukuk ve toplum düzeninin laikleşme sürecinin bir ürünü olduğunun ve söz konusu laikleşme sürecinin de Aydınlanma'nın düşünce mirasıyla bağlantılı olmasının yanında en nihayetinde kapitalist üretim biçimiyle olanaklı hale geldiği görülmektedir. Bu bağlamda din ve vicdan özgürlüğü de içerik itibarıyla laik modern toplumun mümkün kıldığı bir özgürlüktür. Niteliği itibarıyla din özgürlüğünün pozitif görünümü modern anayasacılıkta neredeyse tartışmasız bir şekilde kabul görse de negatif din özgürlüğü konusu tartışmalı alanda kalmaktadır. Çalışmada negatif din özgürlüğünün tarihsel arka planı, negatif din özgürlüğüyle ilişkileri bağlamında laikleşme ve laikleşmeme tezleri ele alındıktan sonra yargı kararları da dikkate alınarak negatif din özgürlüğünün, temel bir yurttaş hakkı olarak kıymeti ve laikliğin niteliği itibarıyla talep edilebilir ve devlete pozitif yükümlülükler yükleyen bir hak olarak kabul edilip edilemeyeceği hukuk kuramı sınırları içinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The link between secularization in society, daily life and phenomena of modernisation and modern state is unignorable. Although this connection is not essentially a determination relation, it is clear that the modern law and modern social order is an outcome of the process of secularization and the secularization itself is both connected to the legacy of Enlightenment and in the last instance, it is enabled by the capitalist mode of production. In this context, the freedom of religion and conscience is made possible by modern secular society. While the positive freedom of religion is almost undisputed in modern constitutionalism, the negative freedom of religion is a highly debated issue. In this work, firstly historical background of the negative freedom of religion and main claims of secularization and desecularization thesis were reviewed and then issues about the value of negative freedom of religion and whether secularity can be considered as a right that imposes positive obligations to states are discussed within the scope of legal theory.