Urbanization and globalization processes in Afghanistan before and after war
Afganistan'da savaş öncesi ve sonrası kentleşme ve küreselleşme süreçleri
- Tez No: 718400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma Afganistan'ın savaş öncesi ve sonrası kentleşme ve küreselleşme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. 1979'da Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a işgali, 1996'da Taliban'ın yönetimi ve 2001'de Afgan hükümetinin yeniden kurulmasından bu yana. Afganistan devleti ve dış örgütünün Afganistan'ı geliştirmek ve barışçıl ve demokratik bir devlet haline getirmek için gösterdiği büyük çabalardan sonra iyi bir sonuç veremedi. Taliban 15 / 8 / 2021'de iktidara geri döndü, bugüne kadar hiçbir ülke Taliban'ı resmen tanımadı. Son yirmi yılda ülke, Taliban'ın yönetimiyle küreselleşme ve kentleşme süreçleri durmuş olsa da kentleşme ve küreselleşme süreçlerini muhteşem bir şekilde geliştirdi. Afganistan dünyanın en yozlaşmış ülkelerinden biridir. Bu araştırmada 2009-2019 ve 1970-2018 yıllarını kapsayan farklı on yıllara ait ikincil bir veri kaynağı her iki değişkene (kentleşme ve küreselleşme) göre analiz edilmiş, Statista ve Küresel Ekonomiden iki veri kaynağı alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, kentleşme ve küreselleşmenin gelişmelerini ve etkilerini bilmek ve her iki süreçte de işaret edilecek boşlukları bulmaktır. Bu çalışma, kentleşme ve küreselleşme süreçlerinin resmi ve gayri resmi kentleşmenin yanı sıra gelişmeler ve etkileri sorularına cevap aramaktadır. Bunu incelemek için, hem resmi hem de gayri resmi kentleşme ve küreselleşme süreçlerinin olduğu ve her iki süreçteki gelişmelerin de büyük olduğu sonucuna varıldığı için birçok basit gerileme kullanılmıştır. Son olarak, bu çalışma Afganistan'daki kentleşme ve küreselleşme süreçlerinin temel konularını belirlemek için kapsamlı gözlem ve iyi değerlendirmenin gerekli olduğunu önermektedir. Bu gözlem ve değerlendirmeler, devlet yetkililerine, politika yapıcılara ve sivil toplum kuruluşlarına süreçlerin önündeki temel engelleri bulmalarında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigates the urbanization and globalization processes of Afghanistan before and after war. Since the Soviet Union invasion to Afghanistan in 1979, the rule of Taliban in 1996 and the reestablishment of Afghan government in 2001. After the great efforts made by Afghan state and foreign organization to develop Afghanistan and to make it a peaceful and democratic state couldn't give a good result. Taliban came back to power on 15th / 8/ 2021 till today no country has recognized Taliban officially. In last two decades the country magnificently developed its urbanization and globalization processes even though the globalization and urbanization processes has stopped back with the rule of Taliban. Afghanistan is one of the most corrupted countries in the world. In this research, a secondary data source of different decades which covers 2009-2019 and 1970-2018, were analyzed to the both of variables (urbanization and globalization), and two data sources were taken from Statista and The Global Economy. The main objective of the study is to know the improvements and the effects of urbanization and globalization also to find gaps in both processes to point out. This study seeks answers to the questions of improvements and the effects of urbanization and globalization processes also the formal and informal urbanization. To inspect this, many simple regressions were employed as the study concludes that there are both formal and informal urbanization and globalization processes also the improvements in both processes is great. Finally, this study recommends that the comprehensive observing and good assessment are required to identify the main issues of urbanization and globalization processes in Afghanistan. This observing and assessments might help the state authorities, policy makers and civil society institutions to find the main barriers to of the processes.