İnançsızlar açısından inanç özgürlüğü ve Türkiye'deki uygulama sorunları
Freedom of belief for non-believers and implementation problems in Turkey
  1. Tez No: 813544
  2. Yazar: HAZAL OCAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KÖYBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Başta İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi olmak üzere birçok uluslararası insan hakları metninde korunan inanç özgürlüğü, negatif boyutuyla inanmama hakkını da içerir. Dolayısıyla bir dine inananların yanında inançsızlar da bu hakkın süjesi konumundadır. Çalışmanın ilk bölümünde, inanç özgürlüğü inançsızlar açısından değerlendirilmiştir. İnanç özgürlüğünün kapsamında yer alan inanmama, inancı değiştirme, açığa vurma ve öğretme hakları, inançsızlar açısından incelenmiştir. İkinci bölümde ise din odaklı inanç özgürlüğü anlayışının Türkiye'deki inançsızlar üzerindeki etkileri; Diyanet İşleri Başkanlığı, zorunlu din dersleri ve eğitim politikaları, yüksek ezan sesi, nüfus kayıtlarında yer alan din hanesi ve inançsızlar üzerindeki toplumsal baskı odağında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Freedom of belief, which is protected in many international human rights texts, especially in the European Convention on Human Rights, includes the right to not believe in its negative dimension. Therefore, besides those who believe in a religion, non-believers are also the subjects of this right. In the first part of the study, freedom of belief for non-believers was explained. The right to not believe, freedom to change religion, freedom to manifest and teach, which are within the scope of freedom of belief, have been examined in the context of non-believers. In the second part, the effects of religion-oriented freedom of belief on non-believers in Turkey were examined. This part of the study was carried out in the focus of the Presidency of Religious Affairs, compulsory religious lessons and education policies, the loud calls to prayer, the religion section in state and social pressure against non-believers.