Yüzüstü pozisyon verilen genel anestezi altında spinal cerrahi uygulanan hastalarda yüzüstü pozisyonun EKG üzerine etkileri
  1. Tez No: 718403
  2. Yazar: MUSTAFA BARAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Yüzüstü pozisyon özellikle ameliyathenelerde ve yoğun bakım ünitelerinde ARDS tedavisinde sıkça kullanılan bir pozisyondur. Yüzüstü pozisyon aynı zamanda birçok fizyolojik değişikliklerle birliktedir; özellikle kardiovasküler ve akciğer fizyolojisi ile ilgili değişiklikleri birçok hekim tecrübe etmiştir. Yüzüstü pozisyonun kardiyovasküler etkilerine dair çalışmalar bulunsa da birçok konuda fikir birliği sağlanmamış olup bunlarının EKG üzerinde etkisine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı bildiğimiz kadarıyla daha önce incelenmemiş olan genel anestezi altındaki hastaların sırtüstü pozisyondan yüzüstü pozisyona alındıktan sonra oluşabilecek EKG değişikliklerini incelemektir. Gereç ve Yöntem:1 aralık 2021 ve 1 şubat 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma hastanesi ameliyathanesinde beyin cerrahi operasyon masasında opere olan Lumbal disk hernisi ve Lomber-torakal enstüramantasyon ameliyatı olan 108 hasta çalışmaya dahil edildi.Çalışma prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır.Çalışmada hastalara preopertaif, indüksiyon sonrası, yüzüstü pozisyon sonrası olmak üzere 0., 15., 30., 60. dakikalarda olmak üzere 10mm/mV standartında 25 mm/sn hızında 12 kanallı EKG çekildi. Bunlarla eş zamanlı olarak hastanın vital bulguları olan ortalama tansiyon, nabız dakika sayısı, periferik solunum saturasyonu ve end tidal karbondioksit kayıt edildi. Birincil olarak kardiyak repolarizasyon göstergesi olan QTc nin yüzüstü posizyon verilen spinal cerrahi hastalarında perioperatif dönemdeki değişimi incelendi. İkincil olarak; NDS, OKB, SKB, DKB, SPO2, ETCO2 değerlerinin perioperatif dönemdeki değişimi ve bu değerlerin QTc ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular:Hastaların yaş ortalaması 51±12 olup kadın cinsiyet sıklığı 57(%53) olarak gözlendi. Hastaların %31' inde (n=33) HT, %22' sinde (n=23) DM saptandı. Ayrıca sigara kullanan hasta sayısı 28 (%26) olarak belirlendi. Hastaların ASA skoru I-II olarak tespit edildi. Hastaların VKİ 29±5 olarak saptandı. Hastaların preoperatif kan değerleri normal sınırlardaydı. Nicel veriler ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum-maksimum) ile nitel veriler ise frekans ve yüzde değerleri ile özetlendi. Tekrarlı ölçümler, her hasta için bir rastgele kesim noktası içeren karışık etkili model ile değerlendirildi. Cinsiyet faktörü modele grup faktörü olarak alındı. Bu model yardımıyla zaman ve grup ana etkileri ile grup×zaman etkileşimi test edildi. Post-hoc ikili grup karşılaştırmalarında Bonferroni düzeltmeli p değerleri verildi. Analizler R programlama dili v.3.6.3 (R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria) kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim:The prone position is a frequently used position in the treatment of ARDS primarily in operating room and intensive care unit. Prone positioning is also associated with many hemodynamic physiological changes; most physicians have experienced changes in cardiovascular and pulmonary physiology during prone positioning. Despite the studies on the cardiovascular effects of the prone position, there is no consensus among them on many issues and there is no clear information about their effect on the ECG alterations. The aim of our study is to examine the ECG changes that may occur after positioning the patients under general anesthesia from the supine to the prone position, which as far as we know has not been studied before. Materials and Methods:108 patients operated because of elective Lumbal disc herniation and Lumbo-thoracic instrumentation surgery in the University of Health Sciences Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital between 1 December 2021 and 1 February 2022 were included in the study. The study was planned as a prospective observational study. During the study, 12-channel ECGs were recorded at a rate of 25 mm/sec at 10mm/mV standard at 0, 15, 30, 60 minutes preoperatively, after induction and following prone position as well. Simultaneously, the patient's vital signs such as blood pressure, heart rate, peripheral respiratory saturation and end tidal carbon dioxide were recorded during special periods.As a primary outcome the change of QTc, which is an indicator of cardiac repolarization, during the perioperative period in spinal surgery patients placed in the prone position was investigated. Secondary outcomes were determined as the changes in NDS, OCD, SBP, DBP, SPO2, ETCO2 values during the perioperative period as well as the relationship of these values with QTc alterations were evaluated. Results:The mean age of the patients was 51±12, and the frequency of female gender was 57 (53%). Hypertension was detected in 31% (n=33) of the patients and Diabetes Mellitus was detected in 22% (n=23) of the patients. In addition, the number of smokers was 28 (26%). The ASA score of the patients preoperatively was determined as I-II. The BMI of the patients was recorded as 29±5. Preoperative blood values of the patients were within normal limits. Considering the significant change of QTc duration with prone positioning, a significant prolongation of QTc duration after prone positioning was determined compared to the preoperative QTc values. Quantitative data were summarized as mean ± standard deviation and median (minimum-maximum), while qualitative data were summarized with frequency and percentage values. Repeated measures were evaluated with a mixed-effects model with one random cut-off point for each patient. The gender factor was included in the model as a group factor. Within the help of this model, time and group main effects and group - time interaction were tested. Bonferroni-corrected p values were given in post-hoc pairwise comparisons. Analyzes were performed using the R programming language v.3.6.3 (R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria). A P value of