ALL deki profilaktik kranial ışınlamalarda seçilmiş referans noktaların aldığı dozların saptanması: göz merceği, orbita üst dış kenar, iç ve dış kantus, pre orikuler bölge, post orikuler bölge, C1-C2 medulla bölgesi ...
- Tez No: 20160
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 SONUÇ VE ÖZET Bu çalışmamızda ALL'li çocuklarda total kranyum ışınlamasında kritik organların aldığı dozlar; iki ışınlama tekniğinde standart blok ve fokal blok kullanarak su fantomunda iyonizasyon yöntemiyle; kafa şeklindeki katı fantomda TLD ile ve 3 hastada invivo dozimetri yapılarak araştırıldı. Ölçümler sonucu karşılıklı paralel saha tekniğinde göz merceği merkez dozun »% 15'ini, 5° post oblik ışınlamada ise «% 10'unu aldığını gördük. Her ne kadar 5° post oblik ışınlamada göz merceğinin aldığı doz azalmakta ise de retro orbital bölgenin aldığı doz düşmekte ve literatüre göre yineleme olasılığı artmaktadır. Yaptığımız ölçülerin sonuçları gözönüne alındığında; 1-Lazer olmaksızın hastanın yatış pozisyonunun tekrar edilebilirliği tam sağlanamamaktadır. 2-Lateral korumalar eldeki olanaklarla sağlıklı yapılamamakta¬ dır. Hatâyı daha azaltabilmek ve çocukluk çağındaki bu hastaları yüzüstü alçı kalıplar içerisinde psikolojik olarak sürekli hareketlerini önlemek için alçı kalıpların hasta yan yatırılarak hazırlanması ve 0° statif açısında fokalize blok kullanarak tedavinin yapılması daha uygun olacaktır. Ancak alçı kalıpların hastanın özellikle“set up”pozisyonunda yapılması sağlan-51 malıdır. Hastaya oturarak yapılan alçılar düzenli stabilizasyon vermemektedir. 3-Aynı yaşlardaki çocukların kafa ölçüleri birbirine yakındır. 15-20 hastalık bir seride sahalar incelenerek 4-5 tane saha şablonu çıkarmak ve bunlara uygun fokalize koruma bloklarını hazırlayarak belli bir standartta tedaviye almak daha iyi neticeler verecektir kanaatindeyiz. 4-Bizim kullandığımız iki teknikte de göz merceği katarakt oluşturabilecek dozu almamaktadır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY AND RESULTS in this work, the doses received by the critical organs, during the irradiation of total cranium in ALL cases, were investigated with three methods by comparing two irradiation technics; method öne is the dosimetric studies in the water phantom by using standart and focal block to these organs, t\wo TLD measurements in the humanoid solid head phantom and three in vivo dosimetric studies in three cases with TLD. We have found that the lens receive = 15% of the döşe in standart bl ockinöparalled opposed field irradiation technic and = 10% of the döşe in 5° post oblique irradiation technic. While lens doze was minimal in the 5° post-oblique technic, the döşe of the retro orbital region was also low. This in fact medicates the recurrence incidence as mentioned in the literatüre. When the results of our measurements were taken into consideration the following results were obtained. 1-it is not possible to repeat the same position at the set-up without laser pointers. 2-Lateral blockings can not be done correctly, so in order to minimize the faults created frsm aplication set-ups, lateral c#sts should be prepared and focal of blockings at 0° would be more suitable lasts53 prepared at docubitus ventral usually scores children as they have to stay with their faces closed with the cast. Costs should also be prepared at set-up positions instead of sitting positions. 3- As the head dimensions of the children at the same age level are almost equal plastic head patterns with suitable focalised blockings should be prepared with the help of 15-20 cases in order to provide the necessary standardisation. 4- The lens doses, obtained in both technics, are low enough not to create cataract.