Olympos Antik Kenti 3 No.lu kilise mozaikleri
The mosaics of church 3 in Olympos Ancient City
  1. Tez No: 718417
  2. Yazar: UĞURCAN KOŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA YELDA OLCAY UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Antik Dönem'de“Lykia”olarak adlandırılan bugünkü Teke Yarımadası'ndaki Olympos Antik Kenti'nin dokuz kilisesinden biri olan 3 No.lu Kilise'nin opus tessellatum tekniğindeki mozaikleri konu edilmiştir. 5. yüzyılın sonu-6. yüzyılın başı arasında inşa edilen, üç nefli bazilika tipindeki 3 No.lu Kilise'nin, şu ana kadar bilimsel kazı çalışması yapılan alanlarından güney nefte, kuzey nefte ve kuzeydoğu köşe odasında in-situ zemin mozaikleri tespit edilmiş olup duvar, kemer ve galeri katlarına ilişkin mozaikler ise ait oldukları yerlerden kopmuş parçalar halinde bulunmuşlardır. Zemin mozaiklerinde geometrik ve bitkisel desenler, duvar ve kemer mozaiklerinde ise geometrik ve bitkisel desenlerin yanı sıra figürler ve Grek harfleri tespit edilmiştir. Mozaikler, tasarım olarak dönem ve bölge özelliklerini yansıtmaktadırlar. Elde edilen veriler ışığında, ilgili mozaiklerin 5. yüzyılın sonu-6. yüzyılın ikinci yarısı arasında tamamlanmış olmaları uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the opus tesellatum mosaics of Church 3, which is one of the nine churches of the Olmypos Ancient City on the Teke Peninsula, which was called“Lycia”in Antiquity. Built between the end of the 5th century and the beginning of the 6th century, in-situ floor mosaics were found in the south nave, north nave and northeast chamber of Church 3, which is a three-aisled basilica. The mosaics related to the walls, arches and galleries were found fallen from the places they belonged to. Floor mosaics have geometric and floral patterns, wall and arch mosaics have geometric and floral patterns as well as figures and Greek letters. Mosaics reflect the characteristics of the period and region in design. As a result of the data obtained, it is considered appropriate that the relevant mosaics were completed between the end of the 5th century and the second half of the 6th century.